Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Czy południowa część gminy Kąty Wrocławskie zostanie odcięta od głównej drogi ?

W dniu dzisiejszym na profilu facebookowym Gmina Mietków można przeczytać następującą informację:

UWAGA !! Poważne utrudnienia w ruchu drogowym
W związku z przebudową drogi powiatowej nr 2000D na odcinku od zjazdu z autostrady A4 w Kątach Wrocławskich przez miejscowości Kilianów, Piławę od km 0+000,00 do km 5+920,00 do Mietkowa wystąpi CAŁKOWITE zamknięcie drogi.
Zamknięcie w terminie: 27.07.2018 r. – 31.08.2018 r. na odcinku Kilianów - Piława. Zamknięcie w terminie: 03.09.2018 r. – 30.11.2018 r. na odcinku Kąty Wrocławskie - Kilianów. 
Wykonawca robót: Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe ’’Domax” Arkadiusz Mika, ul. Grabińska 8, 42-283 Boronów przewidział poprowadzenie objazdu dla pojazdów kołowych.
Wykonawca zapewni dojazd do posesji dla mieszkańców oraz Służb Ratunkowych.
Starostwo Powiatowe we Wrocławiu
tel. 71 72 21 714

 
Oczywiście podobnej informacji nie ma na profilu Gmina Kąty Wrocławskie - zamiast tego możemy przeczytać, że lipcowe upały zapowiadają wrzesień doskonały. Wspaniała informacja w sam raz dla profilu, z którego mieszkańcy próbują dowiedzieć się o tym co dzieje się w gminie. Ogromne ukłony dla włodarzy oraz administratorów strony.  
 
Przyznam szczerze, że trudno było mi uwierzyć w to co przeczytałem więc zadzwoniłem pod wskazany numer. W trakcie rozmowy z Panią z Wydziału Dróg okazało się, że faktycznie  Zarząd Starostwa podjął taką właśnie decyzję. Pani prosiła, by się nie martwić, gdyż wykonawca postara się uporać z pracami w jeden miesiąc. Jest to zresztą podyktowane dobrem mieszkańców, gdyż wykonanie jednolitej masy asfaltowej sprawi, że droga będzie jeszcze lepsza. 
 
Czy można to jakoś skomentować ? Brak wyobraźni to najłagodniejsze określenie, jakie mi się nasuwa. Jak można kierować objazdy na autostradę A4, na której kilka razy w tygodniu dochodzi do zdarzeń, a co za tym idzie do całkowitego zablokowania drogi wskazanej jako alternatywna ? Co będzie wówczas w sytuacji kryzysowej, gdzie któryś z mieszkańców będzie potrzebował pilnej pomocy medycznej ? Co w sytuacji, gdy wybuchnie pożar ? Otrzymałem również informację, że objazd został wytyczony drogami powiatowymi nie gminnymi, więc nie mamy jako mieszkańcy powodów do zmartwienia. Jest tylko jeden problem, że drogi powiatowe przechodzą dokładnie przez miejscowości Kilianów oraz Szymanów, gdzie istnieje ograniczenie do siedmiu ton. Wiemy jednak, jak te ograniczenia i zakazy są respektowane, niemniej i na to jest rada gdyż usłyszałem, że "żyjemy w Państwie prawa, w związku  z tym kierowcy na pewno będą powyższy zakaz respektować". W innych okolicznościach może uznałbym to za dobry żart, jednak tu mamy do czynienia z poważną sytuacją. Nasze dzieci uczęszczają do szkół w Kątach Wrocławskich, dorośli bardzo często pracują we Wrocławiu i też muszą jakoś dojechać. Czy w XXI wieku nikt nie zna modelu ruchu wahadłowego ? Czy naprawdę konieczne jest sparaliżowanie południowej części gminy aby wykonać remont drogi ? 
 
W tym miejscu chciałbym również zaapelować do naszych radnych powiatowych, a zwłaszcza do Pana Hieronima Kurysia, który zasiada w Komisji Dróg i Transportu Rady Powiatu. Proszę o interwencję w tej sprawie - to niedopuszczalne by mieszkańcy zostali postawieni przed faktem dokonanym bez jakichkolwiek konsultacji.
 
Na koniec chciałbym zaapelować do pracowników urzędów - więcej empatii, odrobina refleksji,  a nam wszystkim będzie żyło się lepiej. 
Share Button

Komentarze .