Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Czy stać nas na budowę świetlicy wiejskiej za 1,7 mln złotych ?

    Trwają prace nad budżetem Gminy Kąty Wrocławskie na rok 2016. Do wydania jest niemal 100 milionów złotych. Jak wiemy potrzeb jest dużo i jak co roku pieniędzy nie wystarczy na zaspokojenie ich wszystkich .

        Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że jednym z planowanych wydatków jest budowa świetlicy wiejskiej w Pełcznicy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kwota – mam nadzieję że wszyscy Czytelnicy siedzą, gdyż na ten cel zaplanowano 1.750.000 złotych. Skąd wzięła się tak niebagatelna kwota ? Jak udało nam się ustalić świetlica ma zostać zbudowana na terenach zalewowych, tak więc na podniesienie terenu przeznaczona została kwota 500 tysięcy złotych.

      Decyzja o budowie jest zdaniem części radnych dziwna i kontrowersyjna, ponieważ kilka lat temu remontowana była istniejąca świetlica – jak się jednak okazało remont nie przyniósł pożądanych rezultatów. Niemniej kwota niemal dwu milionów złotych spowodowała, że wśród samych radnych zdania są podzielone. Część z nich uważa, że kwota ta jest zbyt wysoka i stawianie tak kosztownego obiektu mija się po prostu z celem.

     Jak to się ma do innych miejscowości pozbawionych świetlic wiejskich ? Na pytania o możliwość postawienia obiektów 10 razy tańszych pada odpowiedź, że nie ma w tej chwili środków w budżecie. Jak to możliwe, że dla jednej miejscowości rezerwuje się tak niewyobrażalnie wielką kwotę ? Czy ma to celu zwiększenie atrakcyjności miejscowości, a co za tym idzie będących w sprzedaży działek budowlanych ? Miejmy nadzieję, że decyzja ta zostanie poddana poważnej weryfikacji i zwycięży po prostu zdrowy rozsądek. Pytanie na temat planów budowy świetlicy w Pełcznicy zostało zadane Panu Burmistrzowi jednak wciąż czekamy na odpowiedź. O sprawie będziemy Państwa na bieżąco informować.

Share Button

8 Odpowiedzi

 1. Mnie to nie dziwi. Pan R. ma tam działki (które były powodem sprawy sądowej), więc taka świetlica uatrakcyjni teren no i pewnie zwiększy cenę działek…
  Mam nadzieję, że radni przegłosują tą inwestycję jako niepotrzebną!

 2. Jaja jaja ludzie to są jakieś jaja Burmistrz i cała świta musi odejść.

 3. A czy na tej świetlicy będzie kort tenisowy,basen,fitness,boisko do kosza itp. Cena z kosmosu bo za takie pieniądze to można 4 domki postawić . Ale tak jak wyżej napisane.Pan R. ma tam działki wiec ludzie sami sobie muszą odpowiedzieć skąd taki koszt. W innej wsi ludzie spotykają się pod wiatą . Jak powstanie ta świetlica to będzie dobry temat do TV ale to jest wina ludzi wybrali tych co już dawno powinni pójść na dno jak Titanic . Kpina !!!!!

 4. Mnie też to nie dziwi. W naszej gminie robi się najdroższe inwestycje na Dolnym Śląsku. Takie Świetlice z pełnym wyposażeniem sąsiednia gmina Kobierzyce buduje za 500 tys. zł. , ale u nas musi być oczywiście drożej . Halę widowiskową Pan K i Pan R wybudowali za 15 mln. I co …. sypie się i wcale nie jest funkcjonalna. Inni takie , lub jeszcze większe Hale budują za max 10 mln. Ale u nas musi być najdrożej , nie inaczej. A co do skojarzeń , to są oczywiste . Tam gdzie mieszka i ma swoje biznesy władza , tam buduje się najwięcej. Inni niech czekają na swoją kolej . Tylko czy za tej władzy się doczekają ?. Wątpię .

 5. Co znaczy zdanie zamieszczone w artykule cyt. “Decyzja o budowie jest zdaniem części radnych dziwna i kontrowersyjna,”? Kto podjął taką decyzję? Może radni odpowiedzą nam na to pytanie?
  Co robi Komisja Budżetowa z Panem Grzegorzem Pacyną na czele? Za co nasi radni biorą pieniądze? Po co ich wybraliśmy?
  Wiem, że dużo pytań na raz, ale może jakiś Radny zdecyduje się odpowiedzieć. Może Pan Grzegorz Pacyna, który powinien być najlepiej poinformowany w tej sprawie?

 6. Witam serdecznie wszystkich czytelników portalu http://www.katywroclawskie24.pl.
  Zostałem poproszony przez jednego z internautów (nick „Wyborca”) portalu o zajęcie stanowiska w sprawie projektu budowy nowej świetlicy wiejskiej w miejscowości Pełcznica.
  Zanim przedstawię moją wiedzę i stanowisko w powyższej sprawie, chciałbym odnieść się do kilku kwestii:
  – Nie mam w zwyczaju polemizować z poglądami osoby lub osób, które nie przedstawią się z nazwiska i imienia, pozostają anonimowe w internecie używając tylko „nick-u”. Chciałbym rozmawiać z konkretną osoba np. poprzez korespondencję mailową. Mój adres mailowy jest udostępnimy na stronie internetowej Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie w zakładce „Rada Miejska”. Chętnie odpowiem na każde pytanie dotyczące pracy Komisji Budżetu i Rozwoju.

  Jednak zajmijmy się meritum sprawy i konkretami.

  1. Chciałbym przypomnieć, że opracowanie projektu Uchwały Budżetowej jest wyłączną kompetencją władzy wykonawczej tj. Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.
  2. Projekt Uchwały Budżetowej na rok 2016 wpłynął do Biura Rady Miejskiej i został rozesłany do wszystkich radnych drogą mailową. Komisje stałe działające w ramach Rady Miejskiej opiniują przedłożony przez Burmistrza projekt budżetu, każda w zakresie swojej działalności.
  3. Komisja Budżetu i Rozwoju, której pracami kieruję rozpoczęła czytanie i analizę projektu budżetu podczas posiedzenie w dniu 24.11. br. W trakcie obrad Komisja przeanalizowała projekt budżetu w zakresie planowanych dochodów oraz rozpoczęła czytanie i analizę wydatków budżetowych na rok 2016. Kolejne posiedzenie zaplanowaliśmy na dzień 02.12.2016 roku. Plan pracy Komisji, w tym dniu przewiduje kontynuację czytania projektu budżetu w zakresie zaprojektowanych wydatków oraz czytanie Planu Zadań i Wydatków Inwestycyjnych Gminy na rok 2016.

  Podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Rozwoju zaplanowanego na dzień 02.12. br. na pewno będziemy dyskutowali o zasadności i racjonalności realizacji planowanej inwestycji w miejscowości Pełcznica.
  Nic nie jest jeszcze przesądzone! Dyskusja nad projektem budżetu na przyszły rok ciągle trwa. Jako radny mam na uwadze potrzeby mieszkańców gminy w różnych dziedzinach życia, biorą pod uwagę możliwości finansowe i organizacyjne gminy.
  Jednocześnie chciałbym podkreślić, że Uchwała Budżetowa na rok 2016 będzie poddana pod głosowanie przez Radę Miejską na sesji pod koniec grudnia br.
  Głosuje 21 radnych, a mój głos jest jednym z wielu. Osobiście mogę odpowiadać tylko za swój.

 7. Zgodnie z przepisami art. 238 ust. 1 u.f.p organ wykonawczy przedkłada organowi stanowiącemu w terminie do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy projekt uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem. Prosze wiec napisc Panie Grzegorzu jakie jest uzasadnienie dotyczace tej inwetycji. Oczywiscie nie jest to dokumnt tajny bo z pewnoscizostał dostarczony lub bedzie do RIO. Czekam wiec na uzasadnienie.

 8. Trzeba docenić wpis Pana Radnego Grzegorza . Niewielu Radnych ma odwagę publicznie wypowiedzieć się na łamach portalu społecznościowego. Mam nadzieję , że jako “strażnik” gminnych finansów nie dopuści Pan do takiego marnotrawstwa i niesprawiedliwego podziału gminnej kasy. Na tą chwilę nie bardzo zgadzam się z wpisem “Rozsądnego” , ale jeżeli to przejdzie to uznam jego rację . Jeżeli to nastąpi , to nic tylko patrzeć jak w Sośnicy zacznie powstawać szkoła , sala sportowa , basen itd itp. Chyba faktycznie warto tam kupić teraz działkę. A wiecie po ile chodzą ?.