Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Druga tura wyborów przed nami

Już w najbliższą niedzielę zdecydujemy, kto przez najbliższe 5 lat będzie rządził w gminie Kąty Wrocławskie na stanowisku burmistrza. Dwa tygodnie temu tradycyjnie do naszych domów zaczęły przychodzić broszury informacyjne, w których obecny burmistrz Pan Antoni Kopeć opisuje swoje dokonania z ostatniej kadencji. Czy jednak można traktować to jako sprawozdanie z lat 2014 - 2018 ? 

Przyjrzyjmy się ulotce wyborczej Pana burmistrza sprzed 4 lat. Deklaracje w niej zawarte są zaskakujące, ale przejdźmy do szczegółów:

W górnej części mamy "Zadania, które już realizujemy i chcemy sfinalizować w tej kadencji:

 • ekrany przy autostradzie ( uzgodnione w studium techniczno - ekonomicznym) - czy ktoś z Państwa widział ?
 • obwodnica Kątów Wrocławskich (projekt w realizacji) - jak jest w rzeczywistości widzimy wszyscy
 • remont dworca w Kątach Wrocławskich - słyszeliśmy zapewnienia, że już niebawem - budynek nadal w fatalnym stanie
 • budowa peronu w Mokronosie Górnym - co prawda punkt nie sfinalizowany w tej kadencji, ale nie czepiajmy się - niebawem rusza budowa
 • budowa kanalizacji w Zybiszowie, Cesarzowicach, Nowej Wsi Wrocławskiej, Mokronosie Górnym i Dolnym oraz Zabrodziu - zadanie po części zrealizowane - jak wygląda sytuacja w Zabrodziu ? Zdjęcia, które są w sieci wymownie oddają panującą sytuację - dla zobrazowania jedno z nich poniżej:

 • rozbudowa szkoły w Smolcu - zadanie zostało wykonane
 • rozbudowa szkoły w Sadkowie - zadanie zostało wykonane
 • modernizacja parków gminnych - na dzień dzisiejszy tj 29.10.2018 trudno uznać je za zrealizowane
 • rewitalizacja Rynku w Kątach Wrocławskich - bardzo obiecujący projekt, konsultacje społeczne, na dziś wyremontowany ratusz oraz kościół ewangelicki, z którego nie wyszła jeszcze ekipa budowlana, reszta Rynku nie doczekała się remontu

Dalszy ciąg to "Zadania w planach na nadchodzącą kadencję":

 • ścieżki rowerowe  o długości ok. 15 km (po trasie EuroVelo z Muchoboru do Kątów Wrocławskich oraz z Oporowa do Mokronosu Dolnego) - nawet 1 km nie został wykonany na wspomnianych odcinkach
 • stworzenie Centrum Kultury dla rozwijającego się Smolca na bazie budynku PKP - na dzień dzisiejszy udało się otworzyć bibliotekę, imprezy o charakterze kulturalnym odbywają się na świetlicy wiejskiej
 • nowe chodniki przy niebezpiecznych drogach - trudno dyskutować z tym punktem - nie wiadomo co autor miał na myśli, czyli które drogi zostały uznane za niebezpieczne i gdzie zbudowano nowe chodniki 
 • nowe drogi - szczególnie na nowych osiedlach - powstały nakładki asfaltowe wzdłuż większości osiedli
 • nowe cmentarze w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Sadkowie - powstały nekropolie w Kątach Wrocławskich oraz Smolcu - nie było żadnej wzmianki o cmentarzu w Sadkowie
 • nowe place zabaw z bezpieczną nawierzchnią ( w tym przy ulicy Śliwkowej w Smolcu) i skateparki dla młodzieży ( w tym w Kątach Wrocławskich i Smolcu) - skateparków niestety nie doczekaliśmy się 
 • termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w celu obniżenia kosztów ich utrzymania - w trakcie remontu jest SP nr 2 w Kątach Wr., wyremontowany pod tym kątem został Ośrodek Zdrowia w Kątach Wr.
 • basen w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego a w przypadku braku inwestora dokonanie analizy ekonomicznej przedsięwzięcia i poddanie jej konsultacji społecznej mieszkańców - czy pamietają Państwo konsultacje w tej sprawie ? Poza słynnym stwierdzeniem "Wyczynowcy na Bielany" w sieci społecznościowej nic takiego nie miało miejsca. Nie wiem również kto dokonał analizy ekonomicznej przedsięwzięcia - niemniej kwota 500 tys. w założeniach stanowi ok 25% prognozowanych kosztów
 • propozycja zmiany wyboru Państwa przedstawicieli (sołtysów, rad osiedla) polegająca na bezpośrednim wyborze w zorganizowanych wyborach - o ile sięgam pamięcią nie zmienił się sposób wyboru sołtysa
 • wykorzystanie wszystkich możliwości pozyskania  unijnych środków w ramach perspektywy finansowej kończącej się w 2020 r. - ze środkami unijnymi niestety nie wygląda to różowo. Czasopismo "Wspólnota" sklasyfikowało naszą gminę na 171 miejscu jeśli chodzi o skuteczność pozyskiwania w/w środków. O ile całkiem nieźle było w latach 2004 - 2006 gdzie gmina została sklasyfikowana na 43 miejscu, o tyle w dalszych latach było już tylko gorzej. W latach 2007 - 2011 było to już miejsce 206, lata 2009 - 2012 to 314 miejsce, lata 2011 - 2013 - 326 miejsce. Dane pochodzą z artykułu   http://www.katywroclawskie24.pl/aktualnosci/gmina-katy-wroclawskie-a-ranking-funduszy-europejskich/  Niestety brakuje informacji jak sytuacja wygląda w kończącej się kadencji. W  związku z tym z tego miejsca poprosiłbym Pana burmistrza o udzielenie informacji czy w tej kadencji udało się tę skuteczność poprawić.

To są proszę Państwa punkty programowe stanowiące formę zobowiązania z mieszkańcami, pod którymi podpisał się Pan burmistrz Antoni Kopeć. W tym miejscu chciałbym zapytać Pana - ile z tych punktów, czyli własnych zobowiązań udało się Panu zrealizować ? Dlaczego więc swoich kontrkandydatów nazywa Pan politycznymi populistami mówiąc jednocześnie, że tylko Pan ma realny program ? Jak z kolei Pański program ma się do realiów ? W dobrym tonie byłoby rozliczyć się ze swoimi mieszkańcami, a dopiero potem prosić o głosy i ogłaszać nowy program. Może zapytam ile z tych postulatów zawartych w nowym programie m.in usprawnienie komunikacji jest Pan w stanie spełnić ? Kto w takim razie doprowadził do tak fatalnego skomunikowania gminy Kąty Wrocławskie z gminami ościennymi oraz z Wrocławiem ? Ma Pan dużą łatwość w oskarżaniu innych o populizm, natomiast trochę za mało skupia się Pan na analizie własnych dokonań do czego bardzo mocno zachęcam. Oryginalna ulotka jest dostępna poniżej.  

Share Button

11 Odpowiedzi

 1. heh

  A ciekawe, jak by było, gdyby sprawdzić jeszcze wcześniejsze ulotki? 😀 Tak dla porównania – z jakimi problemami zwracali się mieszkańcy już w 2006 roku http://www.smolec.pl/news/archiwum.php?nr=228 (cyt. “nie dotrzymał Pan słowa mieszkańcom Mokronosu Górnego – ponad miesiąc temu obiecywał Pan na zebraniu z nimi że w końcu jakiś podmiejski autobus będzie już zaglądał do wioski – a tu nadal komunikacyjna pustynia!!!! – OD 8 LAT PANA BURMISTRZOWANIA- podobnie jest gdzie indziej – Zabrodzie, Skałka itd. PYTANIE: co się dzieje, ludzie nie chcą jeżdzić do Wrocławia? Gdzie leży przyczyna takiego tragicznego stanu komunikacji?”) . A dziś – cóż… Minęło 12 lat!!!! MKP brak, a dziś po 7:00 moje dziecko jadąc ze Smolca do szkoły we Wrocławiu nie dostało się do pociągu, gdyż był tak przepełniony, że nie wpuszczali pasażerów, bo przycinały ich drzwi!!! Czy my jesteśmy ślepi, naiwni, że pozwoliliśmy temu panu rządzić tyle lat?! 🙁

 2. Dzięki za rzeczowe przedstawienie sytuacji, tego co się mówi a co się robi. Wybór kandydata jest przesądzony. Przyda się emerytura obecnemu burmistrzowi.

 3. Jestem oburzona tym artykułem… Jak zresztą całą nagonką prowadzoną przez pana Krzeniowskiego oraz cudowny duet Skoczylas&Matkowska. Już brak sił do tego jak bardzo jesteście wszyscy roszczeniowi!

  Dziękuję za podsumowanie- z pewnością jest przydatne, więc fajnie. Ale nie mam nagatywnych odczuć jak pan..
  Dużo rzeczy UDAŁO SIĘ sfinalizować, które są ogromnymi przedsięwzięciami- Brawo! Co do ścieżek rowerowych- jak to nie? W okresie letnim codziennie używałam ścieżki rowerowej na odcinku Smolec-Muchobór Wlk (ścieżka nie została dalej poprowadzona przez Miasto Wrocław, niestety, ale to nie jest zarzut do burmistrza, on swoje zdanie wykonał należycie). Dodatkowo możliwy jest bezpieczny dojazd do Krzeptowa, po dawnej drodze, która teraz pełni funkcję drogi wewnętrznej/ścieżki rowerowej.
  Obwodnica Kątów Wrocławskich jest ciągle gorącym tematem, który jest W REALIZACJI. To się załatwia latami… podobnie jak wiele innych spraw- NIE DA SIĘ zrobić WSZYSTKIEGO NA RAZ, powinien się pan cieszyć się prace są w toku i część z wymienionych obiektów już jest zrobiona. Ja nie będę zarzucać czegoś burmistrzowi, bo jeszcze nie słyszałam o takim co by wywiązał sie w 100% z obietnic, jest to po prostu niemożliwe bo nie jest w 100% zależne od niego.
  A za to co Pan Kopeć zrobił dla gminy w te 20 lat, to powinniście go na rękach nosić, a nie tak opluwać. Nawet jeżeli potrzeba wam kogoś nowego, to z szacunku do włodarza, który wskrzesił tę gminę, powinniście mu dziękować za to co zrobił i nie wypunktowywać mu teraz potyczek, których w te 20 lat było tak mało, że wszędzie piszecie o tym samym 😉 WSTYD!

  Od jakiegoś czasu nie mieszkam już w gminie Kąty Wrocławskie, ale za każdym razem jak tam przyjeżdżam, to mimowolnie się uśmiecham, patrząc jak tam pięknie i ile nowych rzeczy zostało zrobionych od mojej ostatniej wizyty.
  Btw byłam tam kilka dni temu i moje pierwsze spostrzeżenie to “Ale tu są super drogi!”.
  Nawet nie skrzywiłam się gdy jechałam drogą Sadków-Pietrzykowice, na którą zawsze narzekałam! Dopiero w Pietrzykowicach pomyślałam “o, to była ta droga..”, ale nie zwróciłam uwagi na jej stan, ponieważ w miejscu, w którym mieszkam takie drogi są uważane za jedne z lepszych dróg. Jak się człowiek przyzwyczaja do luksusów (które jak mniemam zostały zapewnione przez Burmistrza i Radę Gminy), to wszystko mu przeszkadza.
  Drodzy Państwo- otwórzcie się troszkę, pojeździjcie po świecie, zauważcie, że nie macie najgorzej na świecie i przestańcie narzekać. Będziecie wtedy bardziej szczęśliwymi ludźmi i nie będziecie dla innych powodem do zmartwień! 🙂
  Silver bullet, isn’t it?! 🙂

  Takich mieszkańców życzę burmistrzowi, który będzie pełnił urząd po wyborach!

  • Droga Pani. Świat na Smolcu się nie kończy. Ścieżkę rowerową burmistrz zapowiadał do Kątów – i lipa. Nie ma ścieżki. Droga Sadków-Sadkówek bo pewnie o ten odcinek Pani chodziło to wojewódzka a nie gminna więc raczej tu zasługi nie ma. Miał być basen w partnerstwie publiczno-prywatnym a mamy sadzawkę prawdopodobnie kosztowną w utrzymaniu – do potwierdzenia- bo jakoś nikt z urzędu nie chce się przyznać ile tak naprawdę będzie nas to kosztować. Dlaczego przy drodze Kąty- Stoszyce nie zrobiono chodnika lub ścieżki rowerowej – takiej zwykłej asfaltowej? Dlaczego przy obecnym remoncie drogi do Piławy gmina nie pomyślała i nie partycypowała w kosztach wymagając budowy chodnika? Jeżeli nie ma pieniędzy to może trzeba było od właścicieli kopalń wymagać budowy tych chodników. Bo to my mieszkańcy a nie burmistrz odczuwa wzmożony ruch 40 tonowych ciężarówek. Tak jak Pani pisze “jak przejeżdżam” – a my mieszkamy. Może jakbym przyjeżdżał tylko to też bym się uśmiechnął i pomyślał, ale pięknie.

   • Chodziło mi o odcinek Sadków-Pietrzykowice na wysokości osiedla Słoneczne Sady (?) w stronę Pietrzykowic. Ta droga gdzie niejednokrotnie do jazdy wybierałam pas mniej dziurawy, niezależnie od tego, w którą stronę jechałam. Teraz widzę, że wcale nie jest tak źle z tym odcinkiem- bywa gorzej. A robiłam slalom na tej drodze może własnie dlatego, że wcześniej jechałam super drogą z Sadkówka 🙂
    Nie byłam, nie powinnam się wypowiadać, ale nazywanie jej sadzawką wydaje się śmieszne… basen jest mały, ale wystarczający, bo z tego co zrozumiałam głównym założeniem są darmowe lekcję pływania dla dzieci w wieku 10 lat. Dziesięciolatki nie potrzebują basenu olimpijskiego 50mx25m, będą się ogromnie cieszyć z takiego basenu jaki powstał (chyba, że już w tak młodym wieku podpatrzyły jak się narzeka i krytykuje, smutne…). Dla mieszkańców to możliwość do skorzystania z basenu koło domu, w odległości kilku km lub dystansu możliwego do przejścia pieszo. Fajnie, prawda? Ja bym się cieszyła, szczególnie, że ceny wstępu są zdecydowanie niższe niż za wejście we Wrocławiu. Taka jest idea… A jak komuś to nie wystarcza to przecież istnieje coś takiego jak samochód/uber/trako/kruk/anita/pociąg/rower i może jechać do Wrocławia. Każdy ma prawo wyboru, jednak nie każdy ma możliwości i to jest meritum. Myślę, że jest grono osób, które cieszą się z dostępu do basenu/saun za niewielką cenę, bez konieczności “wyprawy” do miasta. Takie jest moje zdanie na temat delfinka i wydaje mi się, że pokrywa się z ideą.

    Piława? Przecież to już nie jest gmina Kąty Wrocławskie.. czy coś się zmieniło? Inwestycja jest inwestycją powiatową-teraz zacytuję- “a nie gminna więc raczej tu zasługi nie ma” 😉

    Myślę, że fakt, że nie mieszkam w gminie Kąty Wr, tak jak pan, nie jest jedynym faktem, który nas różni. Jednak życzę Panu z całego serca, żeby chociaż raz się pan uśmiechnął i pomyślał “ale pięknie”. Bo ja jak tam mieszkałam, to takie myśli miałam. Przeplatały się z myślami o tym co jest źle, ale jednak czasami wychodziło słońce. Dobrze byłoby się nad tym zastanowić.
    Uśmiech, wdzięczność i życzliwość jeszcze nikogo nie zabiły. Życzę spokojnej kampanii wyborczej obu kandydatom, a Państwu uporządkowania myśli w tych ostatnich dniach.

 4. Pani Zuzanna jest najlepszym przykładem, jak ludzie ulegają manipulacji i iluzji że władze dobrze rządzą.
  Zanim pójdziemy na wybory powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co to znaczy “dobry burmistrz”?
  Dobry burmistrz to jest taki człowiek, który mobilizuje istniejące zasoby w stopniu maksymalnym. Który z potencjału posiadanego przez gminę wyciska tyle, ile się da, ile można. Tyle na ile te zasoby pozwalają i jeszcze dodatkowo tworzy efekt synergii czyli dodaje coś od siebie. Dzięki posiadanym talentom, zdolnościom, dzięki umiejętnościom personalnym i intelektowi daje wartość dodaną, coś przynosi, pokazuje strategię, posiada wizję – to jest dobry lider, to jest dobry burmistrz.
  Musimy zadać sobie pytanie – czy obecny burmistrz to posiada? Czy nie rządzi gminą daleko poniżej możliwości, poniżej potencjału? Czy mobilizuje posiadane zasoby? Musimy też odpowiedzieć na pytanie: Które efekty rządzenia wynikają z czynników strukturalnych, z zasobów, infrastruktury, całej materii którą posiada gmina, a które są wynikiem dobrej jakości rządzenia czyli czynników personalnych, intelektualnych i osobowych związanych z burmistrzem, jego talentów i zdolności?
  Często jest tak, że sukcesy, które wynikają ze struktury, z czynnika materialnego, wyborcy definiują jako sukcesy burmistrza, tymczasem gdyby był inny burmistrz one też by miały miejsce, a nawet mogłoby ich być więcej i byłyby bardziej spektakularne.
  Potężny strumień pieniędzy powędrował do samorządów i za te pieniądze zaczęły powstawać różne inwestycje, drogi, chodniki, parki i inne obiekty, które cieszą oko. Mieszkańcy uważają, że burmistrz dużo robi, bo coś się dzieje, coś powstaje. Ale gdyby nasza ocena nie była powierzchowna, a bardziej głęboka, gdybyśmy starali się przeanalizować to w sposób bardziej kompetentny i wnikliwy, to okazałoby się, że to rządzenie nie jest tak dobre. Gdybyśmy zbadali racjonalność i uczciwość wydatków to okazałoby się, że te inwestycje można było zrobić taniej i mogłoby być ich więcej.
  Zastanówmy się nad tym przez chwilę i 4 listopada wybierzmy mądrze.

 5. Wyborcy zdecydowani poprzeć Burmistrza Kopcia i tak będą na niego głosować – kierowani prócz osobistej sympatii dla obecnego włodarza także i obiektywną prawdą, iż “jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził”.

  Wyborców, którzy świadomie głosują na Pana Zbroszczyka i cały Aktywny Samorząd obserwując od 4 lat realne działania wielu z tych osób w Radzie Miejskiej i popierając je, nie odstraszą żadne kampanijne rewelacje o Panu Łukaszu, nawet gdyby “okazało się”, że jest kosmitą i są na to twarde dowody.

  Zaś wyborcy Pana Selwesiuka muszą raz jeszcze przemyśleć czy hasło “czas na zmiany” oznaczało nową jakość w samorządzie czy miało nam tylko przypomnieć o zmianie czasu na zimowy. Trudno już się w tym połapać.

  Na szczęście już w niedzielę okażę się czy budzimy się czy śpimy dalej 🙂

 6. Bardzo ciekawa dyskusja. Wiele mądrości przemawia przez te wypowiedzi. Szczególnie wypowiedź pana Andrzeja przypadła mi do gustu. I zgadzam się, przy takim budżecie (130 mln.) można by było wydać je bardziej efektywnie. Nasza gmina robi inwestycje za największe z możliwych pieniądze. Wybudowała mierną halę widowiskowa za 15 mln. Inni takie hale wybudowali z 7, czy 8 milionów. Dobudowuje do istniejących obiektów użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola) jakieś grajdołki, a to i tak nie poprawia sytuacji. Za rok dwa zaś trzeba będzie wydawać pieniądze na to samo. Czy nie lepiej byłoby wybudować nowe, większe i z rezerwą na przyszłość ?. Już nie chcę wracać do tego brodzika, to kolejny przykład minimalizmu, który w mojej opinii także nie spełni oczekiwań szczególnie dorosłej części mieszkańców. A jak dorośli nie przyjdą to po co te sauny, dla dzieci ?.
  A jeśli chodzi o pana Selwesiuka to gościu się niestety zblaznil. Tak samo jak ci kandydaci, którzy wcześniej weszli do rady z komitetów opozycyjnych, a teraz startowali z komitetu pana Burmistrza. Jak widać na dobre to im nie wyszło, bo wyborcy nie chcą wybierać ludzi o chwiejnych poglądach.
  Nie bez znaczenia jest tu także element wypalenia się. Zatem nie łódźmy się, że po wygranej nowy (stary) Burmistrz rzuci się w wir pracy z hasłem na ustach “nie ważne jak kto zaczyna, ważne jak kończy”. Wszak to ma być jego ostatnia kadencja. Tylko czy będzie, czy już była ?. O tym dowiemy się już w najbliższy poniedziałek.

  • Co za hipokryzja! “Tak samo jak ci kandydaci, którzy wcześniej weszli do rady z komitetów opozycyjnych, a teraz startowali z komitetu pana Burmistrza. Jak widać na dobre to im nie wyszło, bo wyborcy nie chcą wybierać ludzi o chwiejnych poglądach”.

   Chwiejne poglądy charakteryzują pana Zbroszczyka. W 2014 r, “ZBROSZCZYK Łukasz Sebastian Komitet Wyborczy Wyborców Antoniego Kopcia Nasza Gmina Wspólne Dobro Liczna głosów: 183” [https://pkw.gov.pl/g2/oryginal/2014_11/21950a120b94a447a796973d67a4fb48.pdf].

   Dzisiaj ŁZ wielki, niezależny i odważny. Nie wierzę w jego obietnice i lojalność wobec wyborców. Zachowanie w sprawie debaty w Smolcu pokazuje, że pięknie mówi słowa bez pokrycia.
   “Sebastian Zbroszczyk / 22 października 2018
   Szanown Mieszkancy,jako możliwe przyszły burmistrz oddaję się do Państwa dyspozycji w debacie poświęconej przyszłości Smolca, Krzeptowa i Mokronosów. Pozdrawiam serdecznie. Łukasz Zbroszczyk [http://smolec24.pl/tak-glosowal-smolec-czastkowe-wyniki/]
   Chciałby wiele, ale jednocześnie zbyt wiele zadań go przerasta. Ten tydzień kampanii pokazał, że ŁZ coraz bardziej gubi się w swoich działaniach. Działa chaotycznie, bardzo emocjonalnie i zaprzecza wcześniejszym oświadczeniom.

   Niestety ŁZ nie jest gotowy na piastowanie tak trudnego urzędu – trzeba prawdę powiedzieć otwarcie. Nie oddam głosu na tak niepewnego kandydata.

 7. Panie Jakubie, nie zrozumiał Pan “swojej hipokryzji”. To była odwrotna sytuacja. Pan Łukasz wystartował z komitetu Pana Burmistrza i będąc radnym, jako osoba bystra i inteligentna, szybko zorientował się, że Pan Burmistrz nie gra fair. I został opozycjonistą. Tak zresztą zrobiło wielu jemu podobnych. Proszę spojrzeć na CV ludzi z komitetu Pana Łukasza i na CV ludzi Pana Burmistrza, którzy dostali się do Rady. I co z tego, że u Pana Burmistrza są doświadczeni Radni jak nie potrafią sklecić poprawnie zdania po polsku ( patrz transmisja z ostatniej sesji ). I to nie “siła” jest w osobie Pan Burmistrza, czy Pana Łukasza, a w radnych jacy dostali się do rady. Zatem ja zagłosuję na radnych Pana Łukasza, a nie na radnych Pana Burmistrza.

 8. No to mamy nowego Burmistrza, ciekawe co i jak się zmieni