Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Dziś obchodzimy Dzień Matki

Maj jest postrzegany jako jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Nie dziwi zatem fakt, że 26 maja obchodzimy Dzień Matki - osoby obdarowującej swoje dzieci bezwarunkową miłością, która gdy trzeba przytuli, aby za chwilę w razie potrzeby niczym lwica bronić swego potomstwa :). Dlatego w imieniu portalu KątyWrocławskie24 wszystkim Mamom składamy  najlepsze życzenia z okazji ich święta - przede wszystkim zdrowia, szczęścia, uśmiechu oraz dumy i radości ze swoich dzieci - nie tylko dziś, ale każdego dnia.

Jak zawsze w takim momencie odwołam się nieco do historii:

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Co ciekawe na świecie Dzień Matki obchodzony jest w bardzo różnych terminach i często łączony jest z Dniem Kobiet. Tak jest np: w Rosji, Serbii, Bułgarii. Najwcześniej Mamy swoje święto obchodzą w Norwegii, gdyż przypada ono w drugą niedzielę lutego, najpóźniej zaś w Indonezji - 22 grudnia. Niezależnie jednak od terminu chylimy czoła przed wszystkimi mamami na całym świecie

Część informacji pochodzi z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Matki

Share Button

Komentarze .