Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Facebook Gate – czyli jak Przewodniczący Rady Miejskiej Kąty Wrocławskie stronę blokuje

Nowy Rok to z reguły okres, w którym czynimy podsumowania, podejmujemy postanowienia i tworzymy plany na przyszłość. Trudno jednak jest cokolwiek planować gdy czujemy, że próbuje nam się wprowadzać ograniczenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Kąckiej Radzie Miejskiej, gdzie jej Przewodniczący próbuje zamknąć dopiero co utworzony na portalu społecznościowym Facebook profil Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. 

Przejdźmy na chwilę do  protokołu z sesji Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z 30 listopada 2017 roku gdzie czytamy, że " w internecie na Facebook-u pojawiła się strona Rady Miejskiej Kąty Wrocławskie. Na skierowane do radnych zapytanie i po rozmowie z Burmistrzem nie ustalono założyciela i administratora strony, w treści przekazów informacyjnych używany jest herb gminy i określenie „Radni Gminy Kąty Wrocławskie”, określenie to dotyczy całej rady, jest to nielegalne i niedopuszczalne, nie ma na to zgody Rady Miejskiej. Musi być podjęty wniosek do Burmistrza o podjęcie działań w celu zablokowania strony i napisania sprostowania, że strona działa nielegalnie - radny Łukasz Zbroszczyk przyznał, że jest autorem strony, wnioskował o przeniesienie dyskusji do punktu 12 porządku obrad.

Z dalszej części możemy dowiedzieć się, że autorem tej strony jest Pan radny Łukasz Zbroszczyk. 

Radny Łukasz Zbroszczyk przyznał, że jest współzałożycielem strony facebook, umieszcza informacje i bierze za to pełną odpowiedzialność. Każdy radny może przekazywać informacje, nie ogranicza nikomu udziału w tworzeniu strony. Jest bardzo pozytywny oddźwięk mieszkańców. Inicjatywą powstania profilu jest przekazywanie informacji, chciał aby sprawa była omawiana na sesji i zapisana w protokole, za przekazywane informacje bierze pełną odpowiedzialność, profilu nie tworzy sam, współtworzy go grupa radnych, nie ogranicza żadnemu radnemu dostępu. W postach głównych publikowane są informacje z prac komisji, których nigdzie nie widać poza protokołem z sesji, komisje są bardzo aktywne, tematy omawiane są bardzo ważne, rozmowy konstruktywne. Zachęcał do pisania sprawozdań, do współtworzenia i komentowania. Plusem jest skrócenie dystansu między radnymi i mieszkańcami. Nie ma żadnej polityki, są konkretne, realne działania. Przewodniczący RM przypomniał, że zwrócił się do radnych z pytaniem kto założył i administruje stronę, nikt się nie ujawnił, nie było konsultacji z radnymi, nie ma zgody radnych, strona działa nielegalnie, podtrzymuje wniosek o zablokowanie strony, każdy radny może prowadzić swoją własną stronę, nie pod szyldem rady, bez jej zgody.

 Czytając dalszy ciąg protokołu widzimy, że na szczęście nie wszyscy radni byli za tak radykalnym rozwiązaniem.

Radna Katarzyna Łapińska-Szymańska zaproponowała rozważenie wycofania wniosku, usiąść wspólnie z osobą odpowiedzialną za facebooka gminnego, unormować zaistniałą sytuację, zapis oficjalna strona został już usunięty, nie należy się cofać jest XXI wiek. Radny Sebastian Kotlarz na podstawie doświadczenia z prowadzonej przez siebie strony poparł wypowiedź przedmówczyni, jest to dobre pole do nawiązywania dialogu,

- radny Andrzej Okapiec – trzeba przyznać, że są to działania nieformalne, ale potrzebna jest dyskusja i zgoda rady,

Radny Czesław Pudlik wyraził swoje zdziwienie, że taka aktywność radnych ma miejsce dopiero teraz, w roku przedwyborczym, trzeba było rozpocząć taką działalność na początku kadencji uważa, że nie wszyscy radni będą jednakowo postrzegani, nie wszyscy są aktywni na facebooku

Przewodniczący RM okazał zdziwienie, że Rada powinna przestrzegać prawa a nie legalizować coś co nie jest legalne. Teraz gdy ujawniła się osoba administrująca stroną należy zmienić treść wniosku aby administrator zamknął tę stronę, głosowanie musi się jednak odbyć przez podniesienie ręki, ponieważ jest problem z programem e-sesja,

Tak proszę Państwa - taki właśnie przebieg miała sesja listopadowa.
 

 

Czy taka inicjatywa jak poprawienie komunikacji radnych z mieszkańcami zasługuje na potępienie ? Przecież nie od dziś wiadomo, że ścieżka komunikacji Rady Miejskiej z mieszkańcami w zasadzie nie istnieje bo chyba nikt poważny nie bierze pod uwagę Biura Informacji Publicznej, gdzie protokoły z sesji trafiają z dużym opóźnieniem. Gdzie Pan był wówczas Panie Przewodniczący Wojciechowski by zadbać o tę jakże ważną sferę ? Teraz wykazuje się Pan aktywnością by zlikwidować coś, co ma szansę zaistnieć i w sposób transparentny przekazywać mieszkańcom coś, co im się po prostu należy ? Czyli informację PUBLICZNĄ ? 
 
Proponuję wykazać się aktywnością choćby w kwestii Parku Staromiejskiego, który jest na terenie Pańskiego okręgu. Jego stan doskonale oddaje Pańską pracę.  Może zamiast tego wykazałby się Pan publicznie ilością spotkań ze swoimi wyborcami, co jest Pańskim statutowym obowiązkiem. Czy na tym polu jest Pan równie aktywny ? Bo ja przyznam szczerze, że choć staram się śledzić bieżące wydarzenia w gminie to na taką informację nie natrafiłem. Może pochwali się Pan swoimi osiągnięciami - chętnie udzielę Panu miejsca na swoim portalu by napisał Pan o swoich sukcesach - to naprawdę dobry czas.
 
Bycie Przewodniczącym Rady Miejskiej to ogromny zaszczyt, ale też i odpowiedzialność. Nie takich działań oczekuje od Pana suweren .Proszę wskazać mi przepis który mówi o tym, że radny potrzebuje zgody na to by publikować publiczne dokumenty.
 
Polityka informacyjna gminy jest na porażająco niskim poziomie, a Pan jako Przewodniczący Rady Miejskiej ponosi za to odpowiedzialność. Proszę więc bynajmniej nie przeszkadzać tym, którzy próbują zrobić coś dobrego, bo z tego co widać na Pańską pomoc liczyć nie mogą.
 
Pańskie działania skłaniają mnie do jeszcze jednej refleksji: Czy mój portal też Pan chce zamknąć ? Czy już mam się czuć w związku z tym zaniepokojony ?
 
Mam nadzieję, że ten artykuł skłoni Pana do przemyślenia swojego zachowania  i liczę na to,  że zaprzestanie Pan działań, które po prostu nie przystoją Przewodniczącemu Rady Miejskiej.
Krystian Korzeniowski
 
 
Share Button

9 Odpowiedzi

 1. A Panowie z RM może zamiast pierdołami ziajali się jakiś ciekawszym tematem. Np dlaczego w KW nie ma żadnego publicznego żłobka ? Chociaż to może ich przerosnąć tak samo jak paczkomat…

 2. Porozmawiajmy o szkole sredniej w gminie Katy Wroclawskie. Zamknelo sie przedszkole w Mokronosie Górnym- jest duzy lokal i nie wiadomo co wlasciciel zrobi? Moze ktos sie porwie na Pierwsza w naszej gminie niepubliczna szkole srednia?

 3. Coś te komentarze jakby oderwane od tematu. Ja Jednak wrócę do artykułu i stwierdzam, że faktycznie dziwnym zachowaniem wykazał się Pan Przewodniczący. Tylko czy na pewno jest to jego wola ?. Powszechnie uważa się, że jawności obawia się ten, kto ma coś na sumieniu. A inicjatywę Radnych oceniam pozytywnie i nie rozumie dlaczego władza wykonawcza próbuje to zablokować. Czyżby się czegoś obawiała ?.

 4. Przeczytałem tę informację a szczególnie komentarz z niesmakiem. Dowiaduję się z niego, że jeden z radnych założył profil Rady Gminy na fb nie informując o tym innych radnych ani przewodniczącego rady. Ba kiedy o profilu dowiedział się przewodniczący i zapytał radnych czy ktoś coś o tym wie autor ZAPRZECZYŁ ! Przyznał się dopiero podczas sesji. To jest dziecinada ze strony radnego, autora zamieszania i brak szacunku dla pozostałych radnych i samego przewodniczącego. Obecnie rzeczony profil może być jedynie profilem, radnego, ale nie RG bez odpowiedniej uchwały. Poza tym gratuluję radnemu Łukaszowi Zbroszczykowi odwagi cywilnej.

  • Mój komentarz oderwany może i od tematu . Ale co z tego że Rady wziął godło. Nazwał profil Radni Miasta … Proszę Was to nic złego. Można zawsze nagrywać sesję RM i publikować w necie tak jak w Środzie .
   Ale dla mnie jako mieszkańca KW problem jest to że nie ma żłobka publicznego w KW. Jak mamy mają wracać do pracy . Koszt żłobka prywatnego to około 1300 zł. A gmina zero zainteresowania . Świetlica w szkole podstawowej czynna od 7:00 do 16:30. Normalna praca trwa 8 godzin większość osób pracuje 8-16 we Wrocławiu lub 9-17 i proszę mi powiedzieć jak to pogodzić . Też zero wsparcia. Nie mòwiąc o tym że w mieście nic się nie dzieje zero atrakcji . Nawet prostego kina nie można zrobić dla dzieci tak jak jest w Środzie małym kroczkami . Niby kąty się rozwijają powstają domy mieszkanka ale gmina nic tym nie robi. Ważny jest smolec i okolice .
   Więc komentarze moze nie do tematu ale z moje strony wolę aby radni zabrali się do pracy a nie zajmowali się niby tematami . Ja sam do burmistrza pisałem maila z pytaniami i co od kilku lat czekam na odpowiedź.

   • No cóż, co racja to racja. Na pocieszenie dodam, że swój wyraz niezadowolenia będzie Pan miał okazję wyrazić w tegorocznych wyborach.
    A co do sedna sprawy to faktycznie my mieszkańcy nigdy całej prawdy się nie dowiemy i trzeba ją brać “po środku”.

    • Ciekawe czy będzie jakiś ciekawy kandydat.

 5. Szanowni czytelnicy portalu Kątywrocławskie24.pl,
  Szanowni Mieszkańcy,

  Inicjatywą powstania profilu radnych była poprawa polityki informacyjnej z przebiegu jej prac. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że takich informacji nie było, był tylko protokol z sesji publikowany z opóźnieniem.
  Fb zmniejsza dystans, pozwala na lepszą, szybszą komunikacyję.
  Dlaczego oficjalna informacja o założeniu konta była dopiero na sesji RM? Z uwagi na fakt, iż te posiedzenia są nagrywane, rejestrowane i nikt nie będzie mógł naciągnąć rzeczywistości w swoją stronę.
  Każdy radny może publikować materiały na profilu, bez żadnej cenzury – tylko należy się wykazać inicjatywą. Strona ta też ma zakładkę z informacjami od radnych i…?
  Szanowni mieszkańcy, świadome społeczeństwo to świadomy samorząd Waszych potrzeb jako mieszkańców gminy Kąty.
  Zapraszam serdecznie do dyskusji, kontaktu w sprawach, które Państwa interesują, sprawiają trudności w życiu codziennym.
  Właśnie po takich sygnałach od Was wspólnie z współredaktorem profilu Sebastianem Kotlarzem napisaliśmy interpelację do Burmistrza aby znaleźć rozwiązanie, lub podjąć konkretne działania w sprawie.
  Pozdrawiam
  Łukasz Zbroszczyk

  • Panie Łukaszu

   czy ta interpelacja dotyczy afery Radni na FB? Bo jak tak to litości ręce obadają mamy zamiar to ciągnąć w nieskończoność.
   Serio nie szkoda czasu i siły na takie pisanie. Ja chciałbym się dowiedzieć jakie Plany ma Burmistrz i Radni na rozwój KW. Czy w końcu powstanie coś dla mieszkańców. Żłobki, Kino, Park, Kanalizacja, Drogi, chodniki, Świetlice w szkołach otwarte tak aby można było zostawić dziecko i pojechać spokojnie do pracy (bez konieczności teleportacji :/ aby się zmieści w czasie), itp

   Proszę pamiętać ze powstają nowe osiedla jest coraz więcej osób. Ludzie większości pracują we Wrocławiu ale podatki idą do gminy Kąty. To że pracuje we Wrocławiu nie oznacza że muszę wszystko tam robić. A chyba lepiej abym pieniądze zostawiał w Kątach a nie we Wrocławiu czy w Środzie Śl.

   Naprawę super że ktoś publikuje takie informacje z RM na FB ale nie wiedziałem że jest to nagrywane. Prosta rzecz powstaje oficjalna strona RM publikowane jest nagranie z sesji + sprawozdanie. W punktach można napisać co było omawiane . Krótka informacja i dalej działabym. Nie widzę problemu. Jak są jakieś problemy techniczne to zawsze mogę pomoc.

   Ale gorąca prośba do Wszystkich zajmijmy się poważnymi problemami mieszkańców KW i okolic.

   Może za dużo tematów i problemów poruszam. Ale od 4 lat mieszkam w KW i jestem przerażony tym co się tu dzieje lub tym co się nie dzieje :/ jak kto woli

   Więc podwijamy rękawy i do pracy Panowie Radni 😉 i może Pan Burmistrz też to przeczyta.