Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Gmina Kąty Wrocławskie a ranking funduszy europejskich

     Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych przez polskie gminy w latach 2004-2014. Gmina Kąty Wrocławskie została zakwalifikowana na 171 miejscu w kategorii Miasta inne. Jak wyglądamy na tle innych samorządów ?

     W ostatniej kolumnie tabeli   ( wydatki finansowane w latach 2004 - 2014 w zł "per capita" [z języka łac. "na głowę" - przyp. redakcji ] uwzględniając inflację w cenach stałych 2014) widzimy, iż kwota przypadająca na 1 mieszkańca naszej gminy wynosi 1810,96 złotych. Nie jest to kwota, która mogłaby nas przyprawić o przysłowiowy "zawrót głowy". Patrząc na początek tabeli - sklasyfikowana na 1 miejscu Krynica Morska w analogicznym okresie pozyskała na 1 mieszkańca kwotę 28867,02; Uniejów na miejscu 2 pozyskał 18611,80; 3 miejsce zajęła Jastarnia z kwotą 10684,13 złotych. Jak widać do czołówki brakuje nam bardzo dużo.

     Niepokojący jest również fakt, że nasza gmina wraz z upływem kolejnych lat pozyskiwała środki unijne z coraz mniejszą skutecznością. O ile całkiem nieźle było w latach 2004 - 2006 gdzie gmina została sklasyfikowana na 43 miejscu, o tyle w dalszych latach było już tylko gorzej. W latach 2007 - 2011 było to już miejsce 206, lata 2009 - 2012 to 314 miejsce, lata 2011 - 2013 - 326 miejsce. Tak więc mówienie o tym, że udało nam się pozyskać 60 milionów złotych z funduszy unijnych w kategoriach sukcesu jest na pewno przesadzone, o czym mówią nam powyższe statystyki. 30 czerwca wysłałem maila do Pana Burmistrza z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - jednak do dnia dzisiejszego nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

    Należy pamiętać, że fundusze unijne to szansa na poprawę infrastruktury, zwiększenie wydatków na kulturę, czy wreszcie możliwość walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Czy można w tym kontekście mówić o zmarnowanej szansie ? Myślę, że tak, ponieważ możliwość korzystania z pomocy unijnej nie będzie trwać wiecznie. Obecnie mamy możliwość skorzystania z nowego rozdania, które swój finał będzie miało w 2020 roku. Mam nadzieję, że nasi włodarze wyciągną wnioski z zaistniałej sytuacji i skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych ulegnie znacznej poprawie. Zachęcam Państwa do wyrażenia swojej opinii.

Share Button

3 Odpowiedzi

  1. Jak to Panie Redaktorze , przecież lokalna władza chwaliła się nagrodami , rankingami i Bóg wie czym jeszcze , a tu taka kicha ?. To chyba ktoś tu ściemnia. A może te rankingi były płatne ?.

  2. Moim zdaniem brakuje osób które potrafią się zająć tematem na 100% Wystarczy popatrzeć na Środę Śląska tam potrafią “wyciągnąć” pieniądze z UE. Modernizacja rynku, basen, kino drogi. Tam sie naprawdę dużo zmienia. Nie wspominając że od kiedy Burmistrzem jest Adam Ruciński to dużo się zmieniło. Nawet podczas imprez organizowanych przez miasto wszystkie atrakcje dla dzieci są za darmo lub 1 zł. Bo zaoszczędzone pieniądze można inaczej spożytkować. Nawet powstają mieszkania socjalne. A u nas to czasami wygląda to tak że sie cofamy w rozwoju bo nikomu się nic nie che. Ciekawe jak tam temat paczkomatu bo jakoś sprawa ucichła.

  3. Nie chciałbym biadolić na naszą władzę i Burmistrza. Owszem robi ( ą ) coś , ale mam wrażenie , że to jest utrzymywanie status quo. Inaczej mówiąc nie ma rozwoju tylko borykanie się z narastającymi problemami natury codziennej. Zatem po co kłopotać się unijnymi papierami. Lepiej wydawać podatników pieniądze , bo te nie są tak bardzo kontrolowane (sprawdzane). Poza tym mam wrażenie , że nasz Burmistrz jest już przemęczony , żeby nie powiedzieć wypalony tak długą pracą na tym stanowisku ( i wcale się temu wypaleniu nie dziwię ) . Cytowana Środa Śląska ma nowego Burmistrza i już po półtorej roku widać efekty jak pisze Mieszkaniec . Czy zatem warto tak długo “trzymać się” tej samej władzy ?.