Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Horrendalne koszty utrzymania basenu Delfinek

W poprzednim artykule opisałem Państwu przyczyny złożenia wypowiedzenia przez Pawła Pilskiego - managera Hali Widowiskowo - Sportowej w Kątach Wrocławskich. Chciałbym w tym miejscu Państwu serdecznie podziękować - artykuł wedle statystyk dotarł  do 9.200 osób. Jest to wynik przekraczający moje najśmielsze oczekiwania. Bardzo jestem Państwu wdzięczny za to, że zaangażowaliście się w sposób niesamowity w to, by propagować ten artykuł. Dziś chciałbym poruszyć temat, który wpłynął na taką, a nie inną decyzję Pawła czyli koszty utrzymania niewielkiego basenu za wielkie pieniądze - ale po kolei.

Cofnijmy się do roku 2016 - wtedy pojawiły się pierwsze informacje nt planu budowy basenu. Widać było wówczas ogromną determinację Pana Burmistrza który w 12 numerze "Biuletynu Informacyjnego z roku 2016 napisał następujące słowa: 

 

3 listopada 2016 roku zamieściłem artykuł "Budowa basenu w Kątach Wrocławskich", w którym dzieliłem się wątpliwościami dotyczącymi kosztem inwestycji oraz problemem z jej późniejszym utrzymaniem. Wówczas z UMiG Kąty Wrocławskie otrzymałem oświadczenie, które zamieszczam poniżej

Trwają prace przy budowie "Delfinka". Zgodnie z zawartą umową wartość robót budowlanych wynosi 4 784 000 zł, a termin zakończenia inwestycji ustalono na dzień 15 listopada 2017 r. Z UMWD otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 1,250 mln zł, natomiast Ministerstwo Sportu i Turystyki ma wspomóc gminny budżet kwotą 1,3 mln zł. Gmina Góra zamierza również ubiegać się o dodatkowe środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Warto wspomnieć, że nie odbyły się żadne konsultacje społeczne lecz po prostu przystąpiono do budowy. W trakcie wymiany zdań z mieszkańcami na portalu społecznościowym Facebook gminy padły słynne słowa Pana Burmistrza "Wyczynowcy na Bielany". Przyznaję dyskusja do miłych nie należała,  jednak od burmistrza chciałoby się większej kontroli tego co pisze oraz w jaki sposób zwraca się do mieszkańców

Ważny w całej sytuacji jest fakt, że koszty rocznego utrzymania Delfinka zostały oszacowane na kwotę około 500 tysięcy złotych. Dziś kiedy zbliża się nieuchronnie termin otwarcia basenu okazuje się, ze szacowany koszt utrzymania basenu jest ... niemal 4 razy większy - czyli wynosi blisko 2 miliony złotych. Tu nasuwa się kilka pytań: Czy gdyby radni mieli  świadomość, że z każdego budżetu rokrocznie trzeba będzie znaleźć 2 miliony złotych na utrzymanie obiektu to czy na pewno zagłosowaliby za ? Czyż nie jest zasadne przypuszczenie, że zostali wprowadzeni w błąd ? Skoro koszt budowy basenu wynosił nieco ponad 4 miliony to widzimy prosty rachunek - za niecałe 3 lata moglibyśmy w zasadzie wybudować kolejny obiekt. Czy w takim razie warto było walczyć o Delfinka ? Czyż nie warto było wybudować obiektu pełnowymiarowego ?  

Z uzyskanych informacji kwota za utrzymanie basenu prawdopodobnie zostanie zmniejszona. Do jakiego pułapu - tego niestety nie wiem. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że podjęte zostały działania minimalizujące koszty utrzymania obiektu niemniej konieczne są do poniesienia następujące wydatki:

 • pracownicy ( ratownicy, zaplecze kasowe, osoby utrzymujące porządek, technicy dozorujący stan wody) - ok 700 tys. złotych rocznie
 • podgrzewanie wody - 300 tysięcy zł.
 • podgrzewanie powietrza - 100 tys. zł

To daje kwotę 1.1 mln złotych, której ograniczyć bardziej już nie można. Nasuwa się kilka pytań.  Zmniejszenie kwoty wiąże się z uszczupleniem składu osobowego. Czy jest ono zgodne z Kodeksem Pracy ? Kto jak kto ale instytucja taka jak gmina powinna być wzorem i w żaden sposób nie dopuścić do jego złamania. 

Tak czy inaczej zwracam uwagę na ważny aspekt w tej sprawie. Koszty utrzymania małego obiektu są ogromne i na pewno przekraczają i to znacznie deklarowaną w symulacji kwotę 500 tys. złotych. W tej sytuacji Panie Burmistrzu mam nadzieję, że nie będzie się Pan zasłaniał Radą Miejską, że to ona podjęła uchwałę. Niewątpliwie tak, przy czym ważne jest to, że dostali informację o 500 tysiącach, która jak wiemy jest kwotą nierealną.  Kto zatem jest odpowiedzialny za podjęcie takiej decyzji ? Chyba nikt nie ma w tej materii żadnych wątpliwości. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share Button

9 Odpowiedzi

 1. Wielu mieszkańców, także na tym portalu, krytykowało budowę tego baseniku. Pan Burmistrz jednak polasił się na dotacje i zrobił coś co nazwałbym brodzikiem dla dzieci. Zatem na odpłatne korzystanie z baseniku nie ma co liczyć, bo dorosły na tym nie poplywa. Gdyby to był normalny basen można by było przynajmniej część kosztów pokryć z tzw biletów. A tak faktycznie dorośli pojadą do Bielan, czy Środy i tam zostawią pieniądze. Ale to nie jest zmartwienie pana Burmistrza, czy Radnych, wszak to nie z ich pieniędzy basenik będzie utrzymywany. A szkoda, bo wówczas tak łatwo rączek przy głosowaniu by nie podnosili.

 2. Nie znam p. Pawła Pilskiego, być może jest tak dobrym trenerem jak twierdzicie, ale chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że jest on zatrudniony na stanowisku z-cy dyrektora GOKiS. Autor tekstu twierdzi, że jest on zatrudniony na stanowisku managera Hali Widowiskowo – Sportowej , czym sugeruje iż wymagania dotyczące oszacowania kosztów funkcjonowania basenu nie należały do niego, co moim zdaniem nie polega na prawdzie. Do obowiązków dyrektora czy zastępcy należy sporządzanie projektów planu wydatków niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania podległego mu obszaru działalności jednostki. Z całym szacunkiem, być może po prostu ten Pan nie powinien był aplikować na to stanowisko, skoro funkcja ta go przerastała. Poza tym odnoszę wrażenie iż radni podejmując uchwałe dotyczącą delfinka nie dokonali właściwego rozpoznania tematu i teraz trzeba przekonać wyborców, że cała wina spada na p. Burmistrza, tylko czy aby rzeczywiście tak jest? Przecież wystarczyło wykonać kilka telefonów do gmin, gdzie delfinek ju funkcjonuje. Zresztą o jakiej winie autor tekstu pisze skoro z tego co sobie przypominam, a co autor skwapliwie pomija, to delfinek miał służyć głównie do nauki pływania dla naszych dzieciaków, A w moim przekonaniu, bezpieczeństwa naszych dzieci i ich rozwoju fizycznego, nie da się wycenić.

  • Oczywiście ze Paweł P. nie zna się na tym to zlecił mu urząd przeliczenie kosztów utrzymania basenu .A to ze zastępca burmistrza uroił sobie koszt utrzymania basenu wysokości 500 tyś . To oczywiście zrobiła się spychologia na Pawła P. Kto zleca przeliczenie kosztów w trakcie zakończenia inwestycji osobie zajmującej się sportem ? Od tego są ludzie w urzędzie . Przecież byli na innych delfinkach oglądali, rozmawiali to co nie wiedzieli co robią .

 3. Wczoraj wieczorem zbulwersowany artykułem pozwoliłem sobie wyrazić swoją opinię w tym temacie. Mój komentarz nikogo nie obrażał, nie zawierał wulgaryzmów, a jednak został usunięty. To jak to jest, Szanowny Panie Autorze z owa pańską bezstronnością ? Usuwanie niewygodnych komentarzy jest niczym innym jak próbą manipulacji opinią publiczną. A tym się chyba dziennikarz twierdzący, że jest bezstronny zajmować nie powinien. Ja jednak głęboko wierzę w mądrość kąckiej społeczności i jestem przekonany, że ta zmanipulować się nie da.

 4. Drogi autorze, trochę wolniej. Miesza Pan różne rzeczy.
  Po pierwsze gdyby zbudowano większy obiekt koszty były by odpowiednio większe. Pisanie, że utrzymanie delfinka będzie kosztowało i za te pieniądze można by zbudować większy basen to dziecinada. Ten większy rozumiem byłby utrzymywany za darmo. Proszę wziąć kalkulator i o policzyć a nie pisać głupot.
  Co z kosztami utrzymania delfinka ma sprawa odejścia p. Pilskiego..? Raz policzył 500 tyś innym razem…( przed wyborami się zbiegło) cztery razy więcej…idąc dalej tym tokiem rozumowania to chyba dobrze, że już nie pracuje, za dwa lata policzył by że 8 mln. Oczywiście żartuję ale autor pozbył się bezstronności zupełnie i traktować poważnie go już nie sposób. Jakie będą rzeczywiste koszty zobaczymy za rok i wtedy ocenimy.
  Na koniec dodam, że wywoływane przez Pana tematy i sposób ich komentowania wyglądają na elementem brudnej kampanii wyborczej. Obiecujący portal informacyjny stał się narzędziem brudnej kampanii wyborczej, bardzo wielka szkoda.

  • Łaskawy Pan Zwykły mało wie o brudnej kampanii. A co niby wszyscy grają fer i piszą fer ?. Niech Pan poczyta fora lokalne i porozmawia z tymi co startują, lub startowali na najwyższe stanowisko w gminie. Włos Panu na głowie by się zjeżył chyba, że jest Pan z ekipy rządzącej i swojego nosa nie widzi.
   A co do kosztów utrzymania dużego basenu to owszem one by były, tylko cześć byłaby pokryta z biletów, jak słusznie zauważył Mieszkaniec Kątów. Zatem duży basen byłby tańszy w użytkowaniu. Zgadza się ?.

 5. W Środzie Śl. jest większy basen który na pełny. Ostatnio zostaje tylko jeden tor do pływania. Reszta rezerwacja i szkoły pływackie. Zarządca czyli dyrektor OSiR który ma dobrych fachowców i co chwilę są tam jakieś dodatkowe imprezy. Solary na dachu itp . Ale gmina i tak dokłada do tego interesu. Teraz pytanie czy nie mógł ktoś od nas z gminy porozmawiać z tymi ludźmi i wyciągnąć wnioski. Dopytać się co można poprawić, porozmawiać o realnych kosztach. I to nie ważna kto rządzi tylko czasami trzeba umieć powiedzieć nie wiem 🙂 i poprosić o pomoc. Moza się uczyć błędach innych.

 6. Oj, widzę, że wpisy są usuwane..chyba niewygodne czy jak..?
  Zatem powtórzę:
  1. basen w Środzie Śląskiej koszt budowy 18 mln zł- bez dotacji.
  2. basen w Kątach 5 mln w tym 1,5 dotacja. ( często podaje się łączny koszt budowy basenu , łącznika i parkingu i jest to 10 mln. )
  3. koszt utrzymania basenu w Środzie 2,7 mln zł.
  4. koszt utrzymania basen w Kątach – nie znany ( szacunki od 0,5 do 2 mln )
  Cel główny basenu w Środzie – rekreacja, wizytówka gminy i powiatu.
  Cel główny basenu w Kątach – nauka pływania dzieci ze szkół na terenie gminy.
  Czytelnicy niech wnioski sami sobie wypracują.
  A co do moich uwag dotyczących prowadzenia kampanii wyborczej przez ten portal to jak najbardziej je podtrzymuję.
  Pracujecie na konto jednego kandydata i udajecie że nikt tego nie widzi. Właśnie to moim zdaniem jest złe.

 7. Pozwolę się odnieść do tych punktów 🙂

  Ad 1. Ok a pamięta Pan jaki koszt był gminy po dofinansowaniu ? Bo mi se nasuwa cały czas pytanie dlaczego u nas tak niemożna było zrobić.
  Ad.2. Czyli 8,5 mln. a szkła zbiera na literki do napisu na basenie
  Ad 3-4 Jak u nas ma być 2 mln czy nawet 1,5 to nie kalkuluje mi się biorąc pod uwagę wielkość obiektu.
  Z basenu w Środzie też korzystają szkoły 🙂 A cel basenu w kątach nauka pływania dzieci przepraszam ale nauka pływania w szkole ma być od 3 klasy. A po moim 7 letnim dziecku powiem że taki tor jest za krótki. Ok może na początek dla maluszków ale do III klasy to dzieci mają coś koło 10 lat. Wiec tor dość szybko się kończy. I jak na czymś takim zarobić.
  Nie pracuje na konto żadnego kandydata chciałbym tylko aby Władza w KW zaczęła myśleć i wyciągać wnioski. Naprawdę można się dużo nauczyć patrząc na sąsiednie gminy.