Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Jak wygląda “rekultywacja” nieczynnej kopalni w Kilianowie ?

Długi weekend to czas odpoczynku oraz wycieczek. Jeden z naszych czytelników w trakcie wycieczki rowerowej natknął się na stertę śmieci w rekultywowanej nieczynnej już kopalni odkrywkowej złóż piasku i żwiru w Kilianowie.  Na miejscu porobił zdjęcia, które wysłał do naszej redakcji 4 maja.

Tego samego dnia poinformowaliśmy o zaistniałej sytuacji Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W dniu wczorajszym na redakcyjnego maila wpłynęła odpowiedź z RDOŚ Wrocław, w której zostaliśmy poinformowani, że sprawa została przekazana do Burmistrza Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich, który zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 jest podmiotem właściwym do procedowania .  Niestety Wydział Ochrony Środowiska do dnia dzisiejszego nie udzielił żadnej informacji o tym, czy podjęte zostały jakiekolwiek działania w tej bulwersującej sprawie.

Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany odpowiedzią Regionalnego Dyrektora prosimy o zapoznanie się z tym linkiem -  odpowiedz_RDOS

W dniu wczorajszym postanowiliśmy sprawdzić, czy sytuacja uległa zmianie i szkodliwe odpady zostały usunięte z wyrobiska. Niestety jak widać na załączonych filmach oraz zdjęciach podjęto najszybsze z możliwych niemniej niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Widzimy wyraźnie, że odpady zostały w dużej części przysypane, tak więc skoro nie są widoczne to przecież możemy uznać, że ich tam po prostu nie ma. Czy pamiętacie Państwo analogiczną sytuację dotyczącą glinianek w Zachowicach ?

Tam wyglądało to podobnie. Zwożono gruz, odpady - dopiero determinacja mieszkańców (powiadomienie Gazety Wrocławskiej, Telewizji Wrocław) spowodowała reakcję ze strony Pana Burmistrza, który powiadomił odpowiednie służby. Niestety jak widać nie wyciągnięto z tej sytuacji żadnych wniosków, nie zostały wprowadzone odpowiednie procedury zapobiegające tego typu incydentom . Czy społeczność Kilianowa również ma powiadomić dolnośląskie media, aby wreszcie Pan zareagował ? Czemu nie przeprowadza się żadnych kontroli miejsc, w których taka rekultywacja się odbywa ? Mam wreszcie nadzieję, że Wydział Ochrony Środowiska podejmie stosowne działania aby przeciwdziałać tego rodzaju praktykom niewiele mających wspólnego z prawdziwą rekultywacją.

Proszę obejrzeć zdjęcia przesłane przez naszego Czytelnika:

Po tygodniu postanowiliśmy sprawdzić, na ile zmieniła się sytuacja - czy śmieci zostały usunięte ? Oceńcie Państwo sami

Zachęcamy również do obejrzenia krótkich filmów, które mam nadzieję pokazują, do jakiej dewastacji dochodzi

Share Button

Komentarze .