Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Letni obóz młodych piłkarzy w Borowicach

W dniach od 29 lipca do 7 sierpnia 2015 roku, grupa 63 dzieci i młodzieży z gminy Kąty Wrocławskie, w wieku od 7 do 15 lat, przebywała na letnim obozie piłkarskim w Borowicach. Był to już trzeci z rzędu wspólny wakacyjny wyjazd młodych piłkarzy z naszej gminy, do tej górskiej, malowniczo położonej miejscowości, nieopodal Karpacza, na wysokości ponad 800 metrów n.p.m.. Głównym organizatorem obozu był klub STS Sokół Smolec, reprezentowany na obozie przez trenerów: Piotra Sobko, Sebastiana Neskę, Grzegorza Borowika, Macieja Klimczaka oraz Grzegorza Sajewicza. Grupą żaków i orlików (urodzonych w latach 2005-2007) KS Bystrzycy Kąty Wrocławskie opiekował się trener Piotr Chmurzyński. Codzienne treningi piłkarskie (dwa lub trzy) z elementami ćwiczeń ogólno rozwojowych, odbywały się na boiskach trawiastych, boisku sztucznym, a wieczorami również na hali sportowej. W przerwach pomiędzy nimi, zawodnicy chłodzili się na basenie odkrytym. Dodatkowo uczestnicy obozu odbywali wycieczki piesze po leśnych szlakach, odwiedzając m.in. Karpacz i okolice Świątyni Wang, Przesiekę i Wodospad Podgórnej, kaplicę św. Anny oraz Podgórzyn. Wraz z nami na terenie Ośrodka HOTTUR w Borowicach, przebywały również inne drużyny piłkarskie, co sprzyjało rozgrywaniu meczy sparingowych. Już w trzecim dniu obozu, zawodnicy żaków i orlików KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie, podzieleni na dwie 7 osobowe drużyny mieszane (starsi z 2005 wraz z młodszymi z 2006 i 2007), stawili czoła silnej drużynie Promienia Żary, grającej zawodnikami li tylko z 2005 roku. Przegraliśmy wysoko 4:13, a wśród naszych zawodników na pochwałę zasłużył bardzo waleczny Iwo Wawrzyniak (zdobywca 3 bramek) i nasz bramkarz Bartek Szydłowski. W kolejnych meczach kontrolnych widać było u naszych dzieci większą pewność siebie. Mecze rozgrywaliśmy umówionym systemem, starsi (2005-2006) grali między sobą, a młodsi (2006-2007) również między sobą. Wygraliśmy z SKP Kisielin Zielona Góra 7:4 (w meczu drużyn starszych) i 4:2 (pomiędzy młodszymi zawodnikami). Z Pogonią Przyborów-Nowa Sól wygraliśmy 17:7 (starsi) i 8:3 (młodsi). W ostatnim meczu z Miedzią Legnica 2006, zagraliśmy ponownie rotacyjnie, dwoma drużynami mieszanymi, a Miedź trzema składami. Łącznie po ok. 72 minutach gry, sparing zakończył się zwycięstwem KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 18 do 8. Dodatkowo dużą atrakcją dla uczestników, był również turnieje o „Word Championship Borowice 2015 Cup”. Grupy młodzików, trampkarzy i juniorów młodszych, po losowaniu zawodników do poszczególnych drużyn, rozegrały swój turniej, a połączone dwie grupy: trenera Macieja Klimczaka oraz Piotra Chmurzyńskiego, składające się łącznie z 30 zawodników młodszych z roczników 2005-2007, rozegrały dwudniową rywalizację turniejową. W finale triumfowała drużyna „Argentyny” ( z Radkiem Nowakiem, Maciejem Golińskim, Michałem Salą i Piotrem Przebierałą na czele), która wygrała niespodziewanie 5:2 z niepokonaną „Holandią” z Hugo Warzyniakiem (królem strzelców turnieju 16 goli w 5 meczach), Konradem Szydłowskim, Jasiem Smoterem i Szymonem Chmurzyńskim w składzie. Brązowy medal wywalczyła drużyna "Brazylii" (z gwiazdami w składzie takimi jak: Iwo Wawrzyniak, Paweł Matła, Kajetan Nowicki i Mikołaj Kopacz), która po zaciętym meczu pokonała "Portugalię", w której składzie występowali m.in. Hubert Czuba, Mateusz Matka, Bartek Bronowicki i Michał Pabich. Ostatnie, piąte miejsce w turnieju zajęła "reprezentacja Polski" z Bartkiem Kozdrowskim, Szymonem Chojeckim, Adamem Żuchowskim i Bartkiem Szydłowskim w składzie, która w pierwszym meczu wygrała 4:1 z "Portugalią" lecz przegrała wszystkie pozostałe mecze.
W ostatni wieczór w ramach kolacji, wszyscy piekliśmy kiełbaski przy ognisku, a trenerzy dodatkowo toczyli rozmowy o problemach i możliwościach rozwoju grup sportowych dzieci i młodzieży. Dyskutowaliśmy o obecnym systemie finansowania sportu przez Radę Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, który promuje jedynie drużyny seniorskie, pomijając wsparcie finansowe grup dziecięcych, a zwłaszcza młodzieżowych na poziomie: młodzik, trampkarz, junior młodszy i starszy. System który może za kilka lat, doprowadzić do upadku kolejnych klubów w naszej Gminie, ponieważ z powodu braku rodzimych wychowanków, może zabraknąć również „najemnych” piłkarzy przyjezdnych, chętnych do gry. Mam głęboką nadzieję, że  tak nie będzie, a obecny zapał młodych graczy, wsparty pracą trenerów pasjonatów, przyniesie dobre owoce.

Piotr Chmurzyński

Share Button

3 Odpowiedzi

 1. Szanowna redakcjo
  Śledzę wasze artykułu jak również P. Zarównego, smolec24 i Nasze Kąty wszyscy jak jeden mąż lub złośliwa żona wytykacie błędy może i dobrze? Czemu nikt z was nie ma odwagi na odrobinę autokrytyki artykułów względem Naszej Gminy czy nie mamy czym się chwalić? Tak żeby przekazywać również pozytywne informacje? Ogólny przekaz mediów jest o 18-19 godzinie codziennie coś tam się zawaliło ktoś kogoś albo ten powiedział to na tego a wy jak w owczym pędzie wpisujecie się w tą negatywną retorykę. Ja chciałbym poczytać co burmistrz sądzi na temat … jakie ma plany… czego mieszkańcy oczekują …. kąty, smolec…, wsie ….. jak do tego współpracują radni co może sołtys. A czy redakcja wie że na ginekologa trzeba w Kątach czekać 6 mc bo NFZ ma limity czy redakcja wie że jak mąż pije i bije żonę i dzieci i ta biedna kobieta zakłada mu sprawę i niebieską kartę to w 90 przypadkach prokurator ze środy śląskiej umarza postępowanie i ona zostaje sama ze swoimi problemami, czy że rolnicy nie mogą się doprosić ministra rolnictwa o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej bo uprawy są zniszczone w 70%, Z innej beczki czy wiecie że nasze inwestycje możliwości budżetowe są na poziomie miasta Legnicy? że gmina daje 250tyś na rehabilitację bez względu na NFZ dla nasz mieszkańców, patrzę obiektywnie i tego samego wymaga się od mediów kreujcie obraz obiektywny chwalcie kiedy trzeba a negujcie jak skarżą się mieszkańcy ale proszę bądzcie obiektywni a nie tubą negatywną propagandy nie daj boże przed lub po wyborczej

  Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?
  Dlaczego mamy się nienawidzić? Zespala nas solidarność, niesie ta sama planeta, jesteśmy załogą tego samego statku.
  Antoine de Saint-Exupéry

 2. Tak się zastanawiam odnośnie postu.. Bo nie zabardzo rozumiem… KS ze Smolca i Bystrzyca razem na obozie czy osobno? Kto za to płacił bo dwa kluby dostają dotacje z Gminy? Jednym klubem dowodzi radny Sobko a drugim radny Chmurzyński? O co kaman?

 3. Odpowiadając na wątpliwości i zapytania Pana “Majkela” uprzejmie informuję co następuje: wszystkie dzieci na obozie były razem. Wspólnie mieszkaliśmy, przyjechaliśmy i wróciliśmy wspólnym autobusem, razem jedliśmy posiłki. Owszem grupa 63 dzieci była podzielona na 4 lub 5 podgrup, i każda z nich miała osobne lub czasem wspólne zajęcia. Każda grupa miała swojego trenera opiekuna. Co do odpłatności za obóz, wynosiła ona 750 zł od dziecka. Koszty pobytu ponosili w pełni rodzice dzieci. o czym mogą sami zaświadczyć. Były wyjątki np. dwóch braci z Zabrodzia, którzy są ponad przeciętnie utalentowani piłkarsko, za których pobyt w połowie zapłacili członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zabrodzia z Panią Jowitą Piątkowską na czele, a drugą połowę zapłaciłem z własnych środków. Obóz był zorganizowany dosłownie po kosztach tzn. koszt doby uczestnika, w ośrodku HOTTUR Borowice, z wyżywieniem wynosi 65zł, Więc 10 dni x 65zł daje 650zł. Pozostałe 100zł pokrywało koszty transportu i ubezpieczenia. Osobiście już trzeci raz pracowałem społecznie na obozie piłkarskim z dziećmi z naszej gminy. Również za własne dzieci, które były ze mną i moją żoną Alicją na obozie, wniosłem zapłatę. Co do sugestii, abym “dowodził drugim klubem” informuję, że nie dowodzę żadnym klubem. Od ponad 2 lat pracuję społecznie z dziećmi w wieku 4-11 lat jako trener piłki nożnej, nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Przyznaję, że podjąłem partnerską współpracę z klubem Bystrzyca Kąty Wrocławskie, mając na uwadze dobro i rozwój naszych dzieci.
  Co do wiadomości Pana “Jana z Gądowa”, to po pierwsze nie wiem czemu znalazł się akurat pod relacją z letniego obozu dzieci. Po drugie, poruszonych w nim zostało bardzo wiele wątków. Ogólnie w skrócie odpowiem, że za problemy z NFZ, systemem sądownictwa, poczynaniami Ministerstwa Rolnictwa odpowiada rząd PO-PSL, który od 8 lat doprowadza do takiego stanu nasz kraj. Ale już 25 października, w trakcie wyborów do Sejmu i Senatu RP, będzie można ten stan zmienić.
  Co do pragnień Pana Jana, że chciałby poczytać o “co burmistrz sądzi na temat … jakie ma plany…” , to ma taką możliwość na bieżąco, w Biuletynie Urzędu Miasta i Gminy jak i Biuletynie GOKiS-u, a także na stronach internetowych Urzędu i GOKiS.

  Osobiście wielokrotnie przesyłałem informację o osiągnięciach naszych małych piłkarzy, do redakcji ww. Biuletynów, ale niestety nie ukazały się w żadnym z nich.
  Ostatnia wiadomość, która ukazała się na stronie gokis.katywroclawskie.com miała miejsce 22 grudnia 2014 roku.
  http://www.gokiskwr.pl/?p=12137#more-12137
  W tekście usunięto specjalnie na polecenie Pani Marii Mach, moje imię i nazwisko, a także usunięto zdjęcie z dziećmi, ponieważ również się na nim znajdowałem.
  Oryginalna treść wiadomości brzmiała:
  http://gokis.futbolowo.pl/news/article/20-12-2014-gralismy-we-wroclawiu-w-turnieju-dla-2005-rocznika