Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

List otwarty do Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie w sprawie obwodnicy

Szanowny Panie Burmistrzu

Jak Pan zapewne wie w środę, a w dniu wczorajszym w nieco mniejszym stopniu wielu mieszkańców naszej gminy doświadczyło po raz  kolejny zjawiska paraliżu komunikacyjnego wskutek wypadku na autostradzie A4 – tym razem  w stronę Zgorzelca. Uczestnicy tych zdarzeń poprosili mnie bym podjął temat i zajął się tą sprawą co niniejszym czynię. W środę tj. 22 maja 2018 na autostradzie wydarzył się wypadek, który spowodował, że była ona praktycznie nieprzejezdna. Naturalnym odruchem każdego kierowcy jest wówczas szukanie trasy alternatywnej.  Pojazdy zjeżdżające na zjeździe Pietrzykowice i próbujące dojechać drogą nr 347 spowodowały ogromne spiętrzenie ruchu do Kątów Wrocławskich. Kierowcy zwłaszcza samochodów ciężarowych spędzili kilka godzin w kilkukilometrowym korku. Czy tak naprawdę musi być ? Czy każdy wypadek ( a jest ich niestety coraz więcej) musi wiązać się z paraliżem niemal połowy gminy Kąty Wrocławskie ? Nie bez kozery piszemy wspólnie z redakcją „Naszych Kątów” o potrzebie budowy obwodnicy Kątów Wrocławskich. Wiem doskonale, że nie jest to zadanie własne gminy.

W ostatnim artykule, który zamieścił Pan na łamach Biuletynu Informacyjnego zauważa Pan ten problem. Niepokoi mnie jednak stwierdzenie ”O pewnych sprawach nie powinno się milczeć, ale nie powinniśmy w imię naszego lokalnego patriotyzmu bez przerwy do nich wracać. Korki i zatory komunikacyjne są wokół Wrocławia w każdej gminie, ale mam wrażenie, że szczególnie u nas i teraz się dużo o tym pisze, obciążane są odpowiedzialnością za ten stan rzeczy władze lokalne i samorządowe, które nie są w stanie z dnia na dzień ich samodzielnie rozwiązać.”

Panie Burmistrzu

Pragnę Panu przypomnieć, że swój urząd sprawuje Pan V kadencję czyli właśnie mija … 20 rok Pańskiego urzędowania. Jeśli wliczy się do tego okres sprawowania przez Pana urzędu Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy od roku 1994  to mamy niemal ćwierćwiecze Pańskich rządów. Jak więc może Pan używać zwrotu z dnia na dzień ? Czy dwadzieścia lat to zbyt mało czasu, by pozyskać przychylność Marszałka Województwa Dolnośląskiego w tak kluczowej dla Gminy inwestycji?.

Pisze Pan po raz kolejny o kolejnej nagrodzie - tym razem Perły Samorządu – czy w kontekście tak ogromnych problemów komunikacyjnych gminy to ważna dla nas wiadomość ? Przeciętny mieszkaniec odwiedza Urząd Miasta i Gminy średnio 1 – 2 razy w roku. Czy naprawdę ważnym jest według Pana ilość pucharów, dyplomów, medali ? Ten sam mieszkaniec za to niemal codziennie korzysta z dróg – nieważne w tym momencie czy powiatowych, wojewódzkich, gminnych – generalnie dróg. Czy naprawdę przez tyle lat nie miał Pan możliwości, by rozwiązać jeden z bardziej trapiących nas mieszkańców problemów komunikacyjnych ? Budowa obwodnicy powinna być jednym z kluczowych elementów Pańskiego działania. Będziemy akcentować ten problem bardzo głośno i jak tylko szeroko się da, nie dlatego że „ źle życzymy gminie” czy też chcemy zepsuć jej reputację. Nie ! Chodzi nam o bezpieczeństwo jej mieszkańców. Remont autostrady to gestia Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Budowa obwodnicy to Urząd Marszałkowski. Czy nie uważa Pan, że podjęte działania były zbyt słabe ? Mnie osobiście one niestety nie przekonują. Na łamach portalu KątyWrocławskie24 niejednokrotnie zadawałem Panu pytanie co dzieje się w kwestii budowy obwodnicy. Po raz pierwszy temat został poruszony w 2015 roku w artykule http://www.katywroclawskie24.pl/radni/piotr-chmurzynski/co-dalej-z-obwodnica-katow-wroclawskich/, gdzie otrzymaliśmy informację, że szanse na budowę są – odsyłam do komentarza Pana Przemysława Nowackiego – kierownika Wydziału Gospodarki Przestrzennej. Od tej pory na zadawane pytanie otrzymywałem wciąż tę samą odpowiedź w stylu, tak, zabiegamy, podejmujemy działania. Dziś mamy rok 2018 i kończącą się powoli V kadencję. Czy coś się w tej sprawie zmieniło ? Moim  zdaniem niestety niewiele. Więc dziś po raz kolejny zadaję Panu Burmistrzowi pytanie: Jakie działania Pan podjął, żeby wreszcie sfinalizować budowę tak potrzebnej tej gminie inwestycji ? Jak długo jeszcze będziemy tkwić w korkach i z zaniepokojeniem obserwować sytuację na autostradzie A4 ? Czy według Pana 20 lat to za mało by rozwiązać ten problem ? Ile wobec tego czasu Pan potrzebuje ? Liczę na odpowiedź w powyższym temacie

Z poważaniem

Krystian Korzeniowski

Kątywrocławskie24

Share Button

2 Odpowiedzi

  1. Brawo panie Krystianie. Ostatnio rzadko pan coś wrzuca, ale jak już wrzuci to z przytupem. Jednak pozwolę sobie zwrócić uwagę, że dyskusja o obwodnicy Kątów trwa zdecydowanie dłużej niż od 2015 roku. Myślę, że co najmniej 10 lat !!!. Zatem bezradność naszej lokalnej władzy w tym temacie jest przerażająca. I tylko patrzeć jak wkrótce zostaniemy totalnie sparaliżowani. Aż się dziwię, że żadne organizacje społeczne w tym gospodarcze nie protestują i nie piszą petycji wszędzie gdzie się da. A pan Burmistrz słynie z chwalenia się z drobnych sukcesów i mało ważnych nagród i widać za jego rządów nie doczekamy się rozwiązania tego problemu. Jedynym rozwiązaniem jest bardzo prosty zabieg, wyprowadzić ludzi na ulicę. Niech zrobią kilka transparentow i chodzą w kółko po pasach. Zaraz zjawia się media i może ktoś poważniej się tym zainteresuje, bo jak na razie to tylko bicie piany i kolejne, przedwyborcze mydlenie oczu. I tu widzę duża rolę lokalnych mediów, czy portali społecznościowych takich jak ten, Nasze Kąty czy nawet Smolec24. A więc do dzieła panie Krystianie.