Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

List otwarty do radnych Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie

Szanowni Państwo

Właśnie mija 12 miesięcy od momentu wyboru nowego burmistrza oraz radnych Rady Miejskiej Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. W rozmowach z Państwem padały różne uwagi na temat pracy samej rady oraz atmosfery w niej panującej. Część z Państwa namawiała mnie, bym coś na ten temat napisał. Postanowiłem zrobić to w formie listu otwartego. Wiem, że wiele osób podziela moje zdanie, niemniej prosiłbym o dyskusje w tym myślę ważnym dla nas temacie. Treść listu dostępna jest poniżej

 

Szanowny Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni

Dziś mija 12 miesięcy odkąd objęliście mandaty radnych Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich. Dla części z Państwa to nowe doświadczenie, jednak duża część to radni zasiadający kolejne już kadencje. Jak można ocenić ostatni rok Państwa działalności . Pozwolicie, że przytoczę słowa ślubowania, które każda z 21 osób składała przyjmując mandat radnego.

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

Dlaczego przytaczam właśnie ten tekst, zamiast np. gratulacji z racji dobrze wykonanej pracy ? Już wyjaśniam. Od niemal pierwszej sesji ze smutkiem obserwuje wraz z wieloma mieszkańcami naszej gminy transmisje bądź retransmisje z obrad. Jaki obraz wyłania się z tych obserwacji ? Przede wszystkim skłóconych, nie okazujących sobie należnego szacunku, a wręcz pałających nienawiścią do innych ludzi radnych. Co możemy oglądać ? Niewiarygodną wręcz liczbę interpelacji, informacji o postępowaniach prokuratorskich, wzajemnych oskarżeniach i można by tak jeszcze długo wymieniać. Czy naprawdę uważacie Szanowni Państwo, że po to zostaliście wybrani ? Po to by wylewać swoje żale  ? Chcecie pokazać, że nie zgadzacie się z werdyktem społeczeństwa w kwestii wyboru burmistrza ?  Proszę o odpowiedź tych najbardziej aktywnych piszących i skarżących zarazem– na razie nie będę wymieniał z imienia i nazwiska. Dokąd zmierzacie ? Co chcecie w ten sposób osiągnąć ? Czy uważacie, że wszystko w gminie funkcjonuje na tyle dobrze, że macie czas na tego rodzaju spory ?

Myślę, że to najwyższy czas by wziąć się do pracy, którą zobowiązaliście się wykonywać na rzecz naszej społeczności. Straciliście rok – co udało Wam się przez ten rok załatwić dla dobra mieszkańców ? Jeśli więc nadal zamierzacie działać tak jak dotychczas to już dziś apeluję. Zrzeknijcie się mandatu radnego na rzecz ludzi, dla których dobro gminy Kąty Wrocławskie i praca na rzecz jej mieszkańców są wartością nadrzędną.  W imię powagi sprawowanego urzędu przestańcie okrywać sprawowane przez siebie mandaty w sposób narażający Was jako reprezentantów i nas jako mieszkańców na kpinę, której pojawia się coraz więcej. Chciałbym, żebyście Państwo zrozumieli, ze ludzie z coraz większą niechęcią patrzą na Wasze poczynania i myślę, że powoli wszystkim nam kończy się cierpliwość, wobec czego przestaniemy tolerować tego typu działania.

Proponuję, by zamiast studiowania prawa po to by dokopać swoim przeciwnikom zaczęli Państwo to prawo studiować w celu usprawnienia pozyskiwania środków unijnych, brania udziału w różnorakich programach, usprawnieniu edukacji, pozyskiwaniu środków na remonty dróg, których spora część wymaga natychmiastowego wręcz remontu. Z pilnych spraw, które nas trapią wymienię choćby kilka:

  1. Dodatki motywacyjne dla nauczycieli – godne zarobki będą miały przełożenie na zwiększenie efektywności i jakości kształcenia naszych dzieci
  2. Poprawa polityki informacyjnej gminy
  3. Ograniczenie zadłużenia gminy
  4. Dążenie do zrównoważonego rozwoju całej gminy

To tylko kilka punktów. Nie ma sensu wymieniać dalej – to uważam za zadanie każdego z radnych – wsłuchać się w potrzeby mieszkańców. Mam nadzieję, że wreszcie zakończycie Państwo spory i pokażecie, że potraficie pracować ponad podziałami. Po to zostaliście wybrani – apeluję więc – nie marnujcie więcej czasu – zacznijcie współdziałać, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać

Z wyrazami szacunku

Krystian Korzeniowski

Share Button

1 Odpowiedź

  1. Właśnie, mieszkańcy wybrali “Aktywny samorząd” i co z tej aktywności wynika..?
    Też oglądam sesje rady gminy, i widzę co nowa rada wyrabia. “Aktywny samorząd”..ale się uśmiałem.