Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Moje podsumowanie roku 2018

Rok 2018 powoli przechodzi do historii. Za parę dni przywita nas nowy 2019. Zatrzymajmy się jednak przez chwilę i przypomnijmy co wydarzyło się w mijającym roku ?

Pan Kamil Skrzypek zawarł w poprzednim artykule ważniejsze wydarzenia - ja pewnie po części będę się powtarzał. W roku 2018 na emeryturę zdecydował się przejść proboszcz Parafii p.w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich ksiądz Ryszard Reputała. Pełnił tę funkcję 25 lat. Trudno w kawałku artykułu napisać o jego posłudze kapłańskiej na rzecz mieszkańców, niemniej mi zawsze kojarzył się jako człowiek wyrozumiały, uśmiechnięty, który mimo nękających go samego chorób znalazł czas dla innego człowieka. Dziś proboszczem parafii w Kątach Wrocławskich jest ksiądz Krzysztof Tomczak, który jak pamiętam jego pierwsze słowa do parafian "zainstalował się" w parafii. Życzę księdzu Krzysztofowi owocnej pracy na rzecz parafian i znalezienia wspólnego języka prowadzącego do dialogu.

Zmiany nastąpiły również na naszym samorządowym podwórku. Po 20 latach nastąpiła zmiana w fotelu burmistrza. Miejsce Pana Antoniego Kopcia zajął Pan Łukasz Zbroszczyk uzyskując przewagę 1500 głosów. Zmiana ta była dużym zaskoczeniem - jeszcze kilka miesięcy temu mało kto wierzył w to, że ktoś może pokonać dotychczasowego włodarza gminy. Jednak ogromna praca wykonana w trakcie kampanii wyborczej oraz doświadczenie w samorządzie ( Pan Łukasz był radnym poprzedniej kadencji) sprawiły, że obecny burmistrz zyskał zaufanie mieszkańców i to właśnie jemu zostały powierzone dalsze losy gminy. Historycznym momentem było też powołanie na funkcję wiceburmistrza gminy Kąty Wrocławskie Pani Katarzyny Łapińskiej - Szymańskiej. To pierwsza kobieta pełniąca funkcję włodarza naszej gminy. 

Zmieniła się również Rada Miejska. Część radnych z poprzedniej kadencji nie zdecydowała się na kandydowanie po raz kolejny, dzięki czemu do rady weszły nowe osoby. Jak rozłożyły się "siły" ? 10 mandatów uzyskał Komitet Wyborczy Wyborców Aktywny Samorząd Łukasz Zbroszczyk, 8 mandatów przypadło radnym Komitetu Wyborczego Wyborców Antoniego Kopcia Nasza Gmina Wspólne Dobro, 3 mandaty trafiły do Komitetu Wyborczego Wyborców Prawo i Sprawiedliwość. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Pan Grzegorz Pacyna, zaś wiceprzewodniczącymi Pani Wanda Laszczyńska oraz Pan Wojciech Wójcik.

Myślę, że można pokusić się o pierwsze spostrzeżenia. W dniu wczorajszym tj 27 grudnia 2018 na III sesji Rady Miejskiej został uchwalony budżet gminy na 2019 rok. Możnaby pomyśleć - to nic takiego, w końcu budżet przygotowywał poprzedni burmistrz - wypadało go tylko przyjąć. Nic bardziej mylnego. Budżet przygotowany przez Pana Antoniego Kopcia zakładał ogromny deficyt sięgający ponad 80 milionów złotych - czyli przy 143 milionach dochodów zakładane były wydatki na kwotę około 186 milionów złotych. Skąd 80 milionów zadłużenia ? To efekt stopniowego zadłużania się w poprzednich latach. Dziś dzięki pracy i wytężonej analizie udało się zredukować zadłużenie o 26 milionów złotych - czyli kwota wydatków wynosić będzie 160,7 mln. To wciąż dużo niemniej i tak o wiele mniej niż zakładały to pierwotne plany. Znamiennym jest fakt, iż na wczorajszej sesji były burmistrz i obecny radny Pan Antoni Kopeć stwierdził, że ... ściął by ten budżet o jakieś 10 - 11 milionów.  Dobrze, że zdobył się Pan na tę refleksję trudno jednak o znalezienie racjonalnych przesłanek do takiego kształtu budżetu jaki pozostawił Pan swoim następcom. 

W tak krótkim czasie udało się zorganizować I Kącki Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza zgromadziła mnóstwo ludzi, którzy w dobrych humorach odwiedzali stoiska z rękodziełem i lokalnymi produktami. Nie zabrakło Świętego Mikołaja, kolędników małych i dużych oraz chóru gospel. To wszystko sprawiło, że wiele osób z uśmiechem wspomina dziś tę imprezę patrząc z nadzieją, że to nie był jednorazowy zryw. Czekamy więc na drugą edycję.

Na koniec wypada zapytać jaki więc był ten 2018 rok ? Na pewno przełomowy - w naszej gminie nastąpiło dużo zmian. Jaki będzie kolejny ? Zobaczymy, jednak ostatni czas pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość, czego Państwu i sobie ogromnie życzę.

 

Share Button

Komentarze .