Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Moje spojrzenie na 54 sesję Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich

Dnia 25 listopada 2021 roku odbyła się 54 sesja Rady Miejskiej.  Chyba nie będzie przesady jeśli powiemy, że to sesja, w której tematem dominującym były podwyżki. Bardzo gorąca atmosfera była podczas punktu 3 uchwał, w którym rozpatrywana była kwestia określenia wysokości stawek od środków transportu na rok 2022. Stawki te zostały mocno obniżone w roku 2018. Moim zdaniem pośrednio wpłynęły na to, że przedsiębiorcy branży transportowej chętnie zakładali w Gminie Kąty Wrocławskie działalność, gdyż jak wiemy taka forma zachęty, a niewątpliwie jest nią niski podatek skłania do tego by uznać gminę za partnera i miejsce przyjazne do prowadzenia działalności. Przysłuchiwałem się dyskusji wokół tego projektu i przyznam szczerze, że argumenty o przedsiębiorcy odjeżdzającym autem za pół milion złotych po obradach Komisji Budżetowej są co najmniej nie na miejscu. Rozumiem, że przedsiębiorcy powinni dojeżdżać Daewoo Tico, w najlepszym przypadku "Matizem", by zmieniła się optyka łaskawego oka Rady Miejskiej. Natomiast byście Państwo mieli świadomość ja poniżej opiszę przykłady podwyżek jakie ostatecznie zostały przyjęte - zostały one przedstawione na obradach przez Pana Radnego Piotra Sobko:

  1. Od przyczep lub naczep z innym systemem zawieszenia osi jezdnej w dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub większej niż 12 ton a mniejszej niż 18 ton z 26 złotych 1491 ( stawka obowiązująca od roku 2022)
  2. Od przyczep lub naczep z zawieszeniem pneumatycznym ze 106  złotych do 1491
  3. Od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą między 12 a 18 ton z 41 złotych do 1885 złotych w roku 2022

Jak łatwo obliczyć niektóre podwyżki to aż 5000%. Czy taka polityka sprawi, że przedsiębiorcy z branży transportowej będą chcieli prowadzić swą działalność w Gminie Kąty Wrocławskie ? Czy w ten sposób ściągniemy kolejnych, którzy zechcą swą działalność związać z naszą gminą ? Chyba odpowiedzi są jasne. Ja rozumiem inflację, oczywiście należy liczyć się z rosnącymi kosztami utrzymania gminy, ale czy naprawdę trzeba było wykonywać aż tak drastyczne ruchy ? Czy nie można w porozumieniu z zainteresowanymi, w których te podwyżki najbardziej uderzają spróbować wypracować kompromisowe rozwiązania. Poraziła mnie osobiście argumentacja Pana Radnego Jarosława Wojciechowskiego o tym ,że na dobrą sprawę przy zwiększającej się ilości przedsiębiorców z branży transportowej należy liczyć się z zatrudnieniem dodatkowej osoby w urzędzie, a zyski z podatków są niewspółmierne do wkładu pracy. Czy wobec tego woli Pan na tyle wywindować stawki podatków by przedsiębiorcy zaprzestali działalności na terenie naszej gminy ? Podczas dyskusji była też mowa o tym, że model obniżek nie sprawdził się. To moje pytanie do radnych dziś tak krytykujących ową obniżkę ? Gdzie byliście przez te dwa lata ? Dlaczego ten proces nie został wprowadzony stopniowo ? Naprawdę nie można było wypracować konstruktywnego rozwiązania ? Poniżej prezentuję Państwu screen z głosowania nad tą uchwałą. 

Jeszcze ciekawszą uchwałą była kwestia ustalenia wysokości wynagrodzenia burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Co mnie osobiście nurtuje żaden radny nie zdecydował się zabrać głosu w dyskusji. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że radny, który tyle mówi o transparentności, któremu na sercu tak bardzo leży dobro gminy nie wypowiedział się nawet słowem o tym, że ta podwyżka jest zbyt wysoka. Pamiętam dyskusję z roku 2018 o tym, że nowy burmistrz to osoba niedoświadczona, więc należy dać minimalną stawkę wynagrodzenia i ewentualnie wrócić za rok do dyskusji o ewentualnej podwyżce. Dziś ponownie mamy włodarza bez doświadczenia w zarządzaniu, który sztuki tej uczy się dopiero od kilku miesięcy, za to ma dobrą motywację do tej nauki. Pensja minimalna z dodatkami na dzień dzisiejszy wynosiłaby 16 tysięcy złotych brutto, no ale przecież jesteśmy bogatą gminą i stać nas, żebyśmy naszemu burmistrzowo dali zarobić 20 tysięcy złotych. Podwyżka raptem o 100 %, ale jak głosi stare przysłowie " Kto bogatemu zabroni ? ". W tym miejscu nie pojawiła się również refleksja o inflacji, rosnących kosztach utrzymania. Mam dwa pytania, na któe może odpowie sam Pan Burmistrz Julian Żygadło. Jakie są pańskie zasługi na rzecz rozwoju gminy ? A może wychodzi Pan z założenia, że pozwolę sobie sparafrazować "Ta podwyżka się Panu po prostu należała" ?   Spójrzcie Państwo jak w tej sprawie głosowali nasi radni:

Na koniec mała konkluzja. Sesję Rady Miejskiej w 27 tysięcznej gminie ogląda średnio 60 do 100 mieszkańców. Nie powinno to chyba za specjalnie nikogo dziwić. Poziom dyskusji, a co za tym idzie poziom kultury co niektórych radnych naprawdę pozostawia wiele do życzenia. Sam byłem ogromnie zniesmaczony i nie będzie dla mnie zaskoczeniem, jeśli liczba osób oglądających transmisje będzie systematycznie spadać. 

 

Share Button

Komentarze .