Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Odwołane wycieczki dla dzieci – kto za to odpowiada ?

      W komentarzach pod artykułem dotyczącym stanu niektórych boisk w gminie pojawił się wpis o odwołanych przez Urząd Miasta i Gminy wycieczkach dla dzieci. Postanowiliśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat tej bulwersującej sprawy

       W czerwcu zostało złożone zapytanie ofertowe ze strony Gminy Kąty Wrocławskie (do kilku biur podróży posiadających zezwolenie na organizację imprez turystycznych) w sprawie organizacji ośmiu wycieczek profilaktycznych dla dzieci w wieku 7-14 lat zamieszkałych na terenie naszej gminy. Po rozpatrzeniu dostarczonych ofert, urzędnicy odpowiedzialni za to przedsięwzięcie zdecydowali, że organizacja tych wyjazdów zostanie powierzona firmie POLKĄTY. Wycieczki od samego początku cieszyły się ogromną popularnością. Na pierwsze pięć wycieczek (Złotoryja, Karpacz, Górecznik, Świeradów Zdrój, Chorzów) pojechało 545 dzieci ! Na wszystkich wycieczkach ramowy program zwiedzania został zrealizowany. Dzieci odwiedziły wiele ciekawych obiektów położonych w niedalekiej odległości od naszej gminy. Nad ich bezpieczeństwem czuwała doświadczona kadra pedagogiczna, wszystko przebiegało bez zarzutów. Problemy zaczęły się po wycieczce do Chorzowa. Z uzyskanych przez nas informacji wynika,że przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy zajmujący się tym przedsięwzięciem poinformował wykonawcę – firmę Polkąty, ze ostatnie trzy wycieczki (Biskupin, Wieliczka, Kudowa Zdrój) zostają w trybie natychmiastowym odwołane. Na te wyjazdy miało pojechać blisko 340 dzieci. Powód odwołania wycieczek: brak funduszy !!!!!. Jak to możliwe? Czy koordynująca program osoba z urzędu nie wiedziała jakim budżetem dysponuje i ile środków może na to przeznaczyć ? Taka sytuacja doprowadziła do tego, że niektóre dzieci pojechały na wszystkie pięć wycieczek, a te dzieci, które miały jechać na ostatnie trzy zostały z niczym mimo zapisania ich na liście W wyniku tego wiele stron jest poszkodowanych: dzieci, które zgodnie z obietnicą nie pojechały na trzy ostatnie wycieczki, rodzice, którzy w związku z nagłym odwołaniem wyjazdów byli zmuszeni wziąć niezaplanowane urlopy,   by zostać ze swoimi pociechami w domu oraz firma Polkąty, która została z zapłaconymi zaliczkami rezerwacyjnymi na ostatnie trzy wycieczki. A wystarczyło dokładne przeliczenie sił i zamiarów i zgranie ich z dostępnym budżetem. Niestety stało się inaczej i przez niekompetencję kilku osób cały pozytywny aspekt tego przedsięwzięcia runął w gruzach. Miejmy nadzieję, że Gmina pomyśli nad jakąś formą rekompensaty  – w końcu chodzi o niespełnione obietnice względem dzieci, którym na pewno trudno było wytłumaczyć, że wycieczka na którą miały pojechać nie odbędzie się. Jeśli takie rzeczy kosztem najmłodszych mieszkańców odbywają się w najlepszej gminie w Polsce to chyba strach pomyśleć, co dzieje się w tych najgorszych.

Share Button

13 Odpowiedzi

 1. “Jeśli takie rzeczy kosztem najmłodszych mieszkańców odbywają się w najlepszej gminie w Polsce to chyba strach pomyśleć, co dzieje się w tych najgorszych.”
  A może to, że mieszkamy w najlepszej gminie w Polsce to zasługa faktu, że: większość urzędników pracuje sumiennie, Burmistrz jest sprawnym menadżerem, a Radni dostrzegają prawdziwe problemy mieszkańców.
  Zamiast narzekać zgłaszajmy na bieżąco radnym nasze uwagi, problemy do rozwiązania. Po to ich wybraliśmy! A Urząd jest po to, żeby realizować postanowienia Rady. Wszystkim nam będzie się żyło lepiej, a za nie rozwiązane nasze największe problemy rozliczymy radnych podczas kolejnych wyborów. Bądźmy świadomymi wyborcami – w każdych wyborach!

  • Jest takie powiedzenie “ryba psuje się od głowy”. Mimo wszystko ja wierzę, że burmistrz jest skuteczny w zarządzaniu – robi to od wielu lat – i poradzi sobie z chamstwem niektórych urzędników.

   • To ja tylko dodam, że pani z gminy po poinformowaniu o odwolaniu pytana o powody uciekla. A slysząc sugestię, że trzeba teraz poinformować telefonicznie rodzicow odpowiedziała że “chyba żartujesz że ja będę do wszystkich teraz wydzwaniała”.

 2. Jestem ciekawy czy zostały wyciągnięte konsekwencje wobec Pani Ani D. (pracownika urzędu). Najgorsze w tym wszystkim jest to, że owa Pani potraktowała nas – rodziców, jak bydło! Nie tak powinno się reprezentować UMIG!

 3. Co z Panią Anią?? Brak funduszy? W Smolcu przed wyborami samorządowymi Pan Hryniewicz wraz z Panią Kozińską przyznali publicznie , że CENA WYWOZU ŚMIECI na terenie gminy jest tak duża bo URZĘDNIK POPEŁNIŁ BŁĄD PRZY PODPISYWANIU UMOWY Z FIRMĄ I NIESTETY MIESZKAŃCY GMINY PONOSZĄ TEGO KONSEKWENCJE!!!!! Jakież było moje zdziwienie, niedowierzanie, gorycz.Informację tę wyczytałem na portalu SMOLEC 24 PL ,przed wyborami samorządowymi w 2014 r.Czy ktoś może to potwierdzić ,że było tak naprawdę???

  • Pani Ania odpowiada przed Burmistrzem, a nie przed całą społecznością, więc na pewno nie dowiemy się jak sprawa się skończyła. A co do ceny śmieci to jakieś bzdury chyba, przecież to Rada decyduje, a nie jakiś urzędnik…

 4. z...y

  A dlaczego nie dowiemy się co Pani Ania tłumaczyła się przed BURMISTRZEM? Tajne, a może prokuratura zabroniła.I tak właśnie wygląda nasza demokracja. Pan Burmistrz też to czyta i może też niech wytłumaczy SWOIM PRACODAWCOM co się stało. Śmieci…bzdury???? pamiętam ten wątek ,który pojawił się na SMOLEC24.PL, ŚWIETLICA WIEJSKA WYBORY SAMORZĄDOWE 2014!!KTOŚ O TYM WSPOMNIAŁ I NAPISAŁ I co i nic.Tylko czy rada wybiera firmę i podpisuje umowę z firmą wywożącą śmieci na terenie gminy? tego też nie wiem ? Prosty człowiek myśli tak;urzędnik pracując na koszt podatnika działa w jego imieniu,negocjuje umowy z firmami w imię dobra ogółu społecznego, w końcu bierze za to pieniądze z naszych podatków.

  • “…Bardzo dobrze, że taka strona powstała, mieszkańcy gminy mogą wyrażać swoje poglądy na różne tematy, a radni dowiadują się o ich opiniach i mają szansę coś zmienić.
   Martwi mnie jednak fakt pojawiającej się ostatnio, takiej niekontrolowanej “nagonki” na urzędników. Można komuś zrobić poważną krzywdę. “Rzeczy nie zawsze są takie, jak się wydają” – trzeba głębiej poznać temat, aby móc oceniać.
   Nie bronię tu oczywiście chamskiego zachowania pani Ani i innych urzędników (również wysoko postawionych – jak ktoś napisał). Nikt nie lubi chamstwa i z tym trzeba walczyć.
   Czy nasi Radni zapoznali się z tym tematem? Czy rozliczeni zostaną ci, którzy naprawdę zawinili?
   Nie oczekujmy na odpowiedź czy komentarz Burmistrza, może to Radni powinni nas informować o wynikach przeprowadzonych wyjaśnień. Oni mają w ręku odpowiednie narzędzia do rozpoznania sprawy. W przypadku ciągłych pomówień i niesprawiedliwych oskarżeń, pojawiających się na stronie KW24, osoba pokrzywdzona będzie mogła zgłosić stalking…”

 5. xyz

  W pięknym, nowym biuletynie jest jeszcze piękniejszy artykuł dotyczący tego, jak cudowne wycieczki zorganizowała gmina. Artykuł autorstwa pani organizującej wycieczki.

  • Może ktoś wrzucić treść?

 6. Pełna treść artykułu z Biuletynu Informacyjnego, na ten temat wkrótce napiszę artykuł.

  Lato w gminie Kąty Wrocławskie
  czyli wycieczki jednodniowe dla dzieci

  Gmina Kąty Wrocławskie w ramach realizowania Gminnego Programu
  Profilaktyki Przeciwdziałania Alkoholizmowi po raz kolejny organizuje wy-
  cieczki rekreacyjne o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży,
  w celu propagowania wśród tej grupy zdrowego stylu życia.
  W związku z tym już od pierwszych dni wakacji uruchomiona została akcja
  letnia dla dzieci z terenu gminy Kąty Wrocławskie. Dzieci mogły uczestni-
  czyć w bezpłatnych całodniowych wycieczkach profilaktyczno-krajoznaw-
  czych. W tym roku wycieczki te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem
  rodziców i dzieci. W każdej wycieczce udział brało ponad stu uczestników.
  W dniach 1, 3, 6, 8 i 10 lipca odbyło się pięć wycieczek dla dzieci wieku 7-14
  do atrakcyjnych miejscowości: Złotoryi ze zwiedzaniem Muzeum Złota, na-
  stępnie do Karpacza i zwiedzanie Światyni Wang oraz Muzeum Zabawek.
  Kolejna wycieczka odbyła się do Górecznika trasą mikrokosmosu owadów.
  Dzieci mogły poznać niesamowity świat owadów oraz ich zwyczaje. Na ko
  lejną wycieczkę dzieci wyruszyły do Lubomierza z wizytą w Muzeum Kar-
  gula i Pawlaka oraz do zaułka filmowego, następnie zwiedziły Świeradów
  Zdrój z przejazdem kolejką gondolową na Stóg Izerski. Ostatnia wycieczka
  odbyła się do Chorzowa, gdzie dzieci zwiedziły Planetarium i Obserwato-
  rium im. Mikołaja Kopernika oraz odwiedziły Śląski Ogród Zoologiczny.
  W czasie trwania wszystkich wycieczek dzieci zapewnione miały:
  • przejazd autokarem turystycznym
  • opiekę pedagogiczną podczas przejazdu autokarem oraz na miejscu pobytu,
  • opiekę przewodnika lokalnego, opłacone bilety wstępu
  • wyżywienie (jednodaniowy obiad)
  • ubezpieczenie, ubezpieczenie NNW (10000 zł)
  Każda wycieczka sprawiała, że dzieci wracały zadowolone i pełne wrażeń, co
  zachęca do organizowania podobnych akcji letnich na przyszłość.

  Pełnomocnik ds. Profilaktyki
  Anna Dębicka

 7. Dlatego najlepiej zaufać profesjonalnemu organizatorowi i wyjść poza granice województwa… 🙂 zarówno prywatnie jak i grupowo korzystamy z Alfa Tour z Poznania. Dzieciaki są zadowolony, my jako kadra i opiekunki też.

  • Dziękuję za reklamę Państwa partnera. Gdyby jednak wczytałaby się Pani w tekst zrozumiała by Pani być może ze to nie my odwolalismy wycieczki a Zleceniodawca. Proszę czytać ze zrozumieniem. Zapraszam do kontaktu w przyszłości bo z tego co czytałem to Wasz partner miał problem z uzyskaniem nowej gwarancji organizatora turystyki?