Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Oświadczenie Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej Kątów Wrocławskich

Drodzy Czytelnicy 

Pan Przewodniczący Jarosław Wojciechowski poprosił o zamieszczenie oświadczenia dotyczącego sprawy profilu FB "Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie" co niniejszym czynię:

                                                            OŚWIADCZENIE

W dniu 3.01.2018 na portalu f. Kąty Wrocławskie 24 pojawił się wpis "Facebook Gate - czyli jak Przewodniczący Rady Miejskiej Kąty Wrocławskie stronę blokuje" autorstwa Krystiana Korzeniowskiego. W początkowej części wpisu autor używa określenia "Przewodniczący próbuje zamknąć dopiero co utworzony na portalu społecznościowym Facebook profil Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie". Powyższe stwierdzenia, jak również następne zawarte w wpisie nie pokrywają się z faktami albo są manipulacją.

W dniu 11.11.2017 na portalu Facebook pojawił się profil "Rada Miejska Gminy Kąty Wrocławskie". Przed sesją 30.11.2017 zwróciłem się z zapytaniem do wszysktich radnych czy mają jakąś wiedzę w tym zakresie tj. autorstwa czy inicjatora utworzenia tego profilu. Do dnia sesji nie wpłynęła do biura Rady Miejskiej żadna odpowiedź.

Na sesji w dniu 30.11.2017 przedstawiłem zaistniałą sytuację oraz w związku z nieustaleniem założyciela tego profilu złożę wniosek do Burmistrza o podjęcie działań celem zablokowania profilu na Facebook. Wtedy dopiero głos zabrał radny Łukasz Zbroszczyk, który oświadczył, że jest założycielem tego profilu. 

Aktualnie profil funkcjonuje pod nazwą "Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie", a prowadzony jest przez radnych Łukasza Zbroszczyka i Sebastiana Kotlarza. 

Pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej poczuwałem się do obowiązku podjęcia działań związanych z zablokowaniem profilu "Rada Miejska Gminy Kąty Wrocławskie" a nie jak podaje autor wpisu profilu o zmienionej nazwie tj. "Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie". Jest to znaczna różnica w nazwie profilu, stąd też pytania osób wpisujących swoje komentarze, czy ten profil "Rada Miejska Gminy Kąty Wrocławskie" jest oficjalnym profilem Rady Miejskiej.

Opinia prawna radcy prawnego tut. Urzędu stwierdza, cyt. "Założenie profilu Rady Miejskiej przez jednego z radnych bez upoważnienia Rady, wyrażonego w formie głosowania stanowi działanie z przekroczeniem kompetencji i nie jest prawnie skutecznym działaniem Organu. Radny, działając bez upoważnienia,  nie ma zaś kompetencji do używania nazwy Organu Gminy. Tym samym należy uznać, iż w niniejszym przypadku działanie radnego stanowiło przekroczenia jego uprawnień. "

W dniu 7.12.2017 już na profilu "Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie" pojawiło się wyjaśnienie radnego Łukasza Zbroszczyka, że jest inicjatorem i założycielem tego profilu , cyt. "Przepraszam koleżanki i kolegów Radnych, których nie poinformowałem, ale też nie uzyskałem zgody na oficjalne prowadzenie profilu Rady Miejskiej. Cała dyskusja została podjęta na sesji listopadowej. Pod wpływem rozmów i próśb postanowiliśmy zmienić nazwę z "Rada Miejska Gminy Kąty Wrocławskie" na   "Radni Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie"

Pomimo utworzenia w ostateczności profilu o innej nazwie niż zaproponował sam radny uważałem sprawę na tym etapie za zakończoną a o działaniach informacyjnych dalej rozmawiać w związku z nowelizacją Statutu gminy jak i zmiany w przepisach tj. kodeksie wyborczym, ustawie o samorządzie gminnym.

Jednakże ukazanie się wpisu pana Krystiana Korzeniowskiego, gdzie tylko cytowane akapity z sesji listopadowej oraz jedno zdanie cyt. / "Bycie Przewodniczącym Rady Miejskiej to zaszczyt, ale i odpowiedzialność" / są faktami, a reszta mija się z prawdą są manipulacją lub insynuacją. Spowodowało to , że ponownie poczuwając się do odpowiedzialności i obowiązku zabieram głos. 

Cytat z wpisu Pana Korzeniowskiego "Proszę wskazać mi przepis, który mówi o tym, że radny potrzebuje zgody na to by publikować publiczne dokumenty". Doskonale Pan Korzeniowski wie, że takiego przepisu nie ma jeżeli radny działa w swoim imieniu lub posiada upoważnienie organu jakim jest np. Rada Miejska. A ja zadam Panu Korzeniowskiemu bardzo proste pytanie. Proszę wskazać choć jedną moją wypowiedź, gdzie zabroniłem radnemu na publikowanie publicznych dokumentów. 

Jeszcze ostatni cytat skierowany do mnie "Pańskie działania skłaniają mnie do jeszcze jednej refleksji: Czy mój portal też Pan chce zamknąć ? Czy już mam się czuć w związku z tym zaniepokojony ? 

I to jest nadużycie i sprytna manipulacja, którą Pan Korzeniowski się posługuje. Zapewniam Pana Korzeniowskiego, że może spać spokojnie, nigdy coś takiego do głowy mi nie przyszło, a taka myśl mogła powstać tylko w Pana Korzeniowskiego wyobraźni. 

Życzę Panu Korzeniowskiemu dalszej owocnej działalności informacyjno - publicystycznej, a z uwagi na rok wyborów samorządowych w szczególności, z zachowaniem rzetelności i po prostu uczciwości.

                                                                                              Z poważaniem

                                                                                       Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                         w Kątach Wrocławskich

Oryginał oświadczenia jest dostępny poniżej

oświadczenie Przewodniczącego RM (1)

Dziękuję za przesłane uwagi - niewątpliwie się do nich odniosę 

 

 

Share Button

1 Odpowiedź

  1. Dzień dobry Panie Przewodniczący

    ale naprawdę radca prawy blokowanie itp rzeczy i będziemy się teraz bawić kto powiedział lub czegoś nie powiedział. Radni czy Rada. A może lepiej tak jak pisałem w innym komentarzu proszę zająć się prawdziwymi problemami mieszkańców. Do tego jak coś takiego powstało sesje rady są nagrywane i nikt nie ma nic do ukrycia. To może trzeba było zrobić tak. Ok ktoś założył profil na FB. Ja bym się zapytał dlaczego. Może mieszkańcy chcą wiedzieć co się dzieje. Może warto było zrobić tak. Ok wydaje oświadczenie że profil jest nie oficjalny proszę o umieszczenie takiej informacji na profilu. A w między czasie robię oficjalną stronę RM plus profil na FB. Podaje tam standardowe informacje o radzie zabraniach i umieszczam tam do wglądu nagrania, sprawozdania z RM do tego w punktach spisujemy co było na sesji. Można pójść dalej zrobić apke mobilną i być krok przed wszystkim. Pokazać że działamy i że nie mamy nic do ukrycia. A jak się nie znamy na IT technologiach to zawszę mogę poszukać pomocy. Zawsze można kogoś znaleźć. Nawet ja mimo natłoku pracy/projektów mogę doradzić itp aby przyspieszyć Państwa działania.