Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Pierwsza tura wyborów za nami

Wybory samorządowe w dużej mierze za nami. Znamy już skład Rady Miejskiej, wiemy też, kto będzie nas reprezentował w Radzie Powiatu Wrocławskiego. Nie doszło do rozstrzygnięcia komu zostanie powierzona funkcja burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Jak wiemy startowało czworo kandydatów: piastujący urząd burmistrza Antoni Kopeć,radny ostatniej kadencji Łukasz Zbroszczyk, Jacek Selwesiuk oraz Marta Dudziec - Osiecka. Wyniki przedstawiają się następująco :

 • Antoni KOPEĆ - 3 823 głosy (37,34%)
 • Łukasz Sebastian ZBROSZCZYK - 3 239 głosów (31,64%)
 • Jacek SELWESIUK - 2 064 głosy (20,16%)
 • Marta Agnieszka DUDZIEC-OSIECKA - 1 111 głosów (10,85%)

Żadna ze startujących osób nie otrzymała wystarczającej ilości głosów, dlatego konieczna jest II tura. W dalszym ciągu o fotel burmistrza walczą : Antoni Kopeć oraz Łukasz Zbroszczyk. Chciałbym pokrótce omówić ten wynik. Zwycięzcą pierwszej tury jest dotychczasowy burmistrz Antoni Kopeć uzyskując niemal 38 % poparcie. Niemniej pierwszy wniosek jaki się po tych wyborach nasuwa to taki, że jednak większość z nas - 6504 mieszkańców - co daje ponad 62 % głosując na kandydatów innych niż obecny burmistrz deklaruje jednoznacznie chęć zmiany.

Warto w tym miejscu podkreślić, że pierwszy krok w kierunku zmian został już poczyniony. Nowy skład Rady Miejskiej to w większości ludzie, którzy wcześniej nie mieli okazji pełnić mandatu radnego. Aż 10 osób to radni z Komitetu Wyborczego Wyborców Aktywny Samorząd Łukasz Zbroszczyk. Drugą siłą jest ośmioosobowa ekipa Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólne Dobro Antoniego Kopcia - 3 radnych natomiast pochodzi z Komitetu Wyborczego Wyborców Prawa i Sprawiedliwości. 

Czy wynik 38 % to faktycznie zwycięstwo Pana Antoniego Kopcia ?  Patrząc na wynik sprzed 4 lat, gdzie również startowało 4 kandydatów, a wynosił on 48 % chyba nie może być dla obecnego burmistrza powodem do zadowolenia. Czy mówienie, że to ostatnia kadencja może przysporzyć głosów ? Również nie sądzę, gdyż pojawiają się wątpliwości. Czy piastujący tę ważną dla mieszkańców funkcję włodarz na pewno będzie w 100 % zaangażowany ? Czy wywiąże się ze składanych obietnic ? Na te pytania musicie sobie Państwo odpowiedzieć sami. 

To są bardzo ważne wybory. Wybieramy teraz, w którym kierunku podążać będzie nasza gmina prze kolejne 5 lat. Bez względu na poglądy apeluję, abyśmy wszyscy jeszcze raz zebrali się i wzięli udział w II turze. To my mieszkańcy mamy decydujący wpływ na przyszłość gminy Kąty Wrocławskie

Share Button

2 Odpowiedzi

 1. Uważam, że mamy dziś dużą szansę na mądrą zmianę pokoleniową w naszej gminie. Pan Łukasz Zbroszczyk ma już wieloletnie doświadczenie jako sołtys, od 4 lat aktywnie działa w Radzie Miejskiej oraz współtworzy Aktywny Samorząd – grupę ludzi, których mieszkańcy naszej gminy uznali za odpowiednich kandydatów na radnych, dlatego właśnie, że wielu z nich jako radnych już znamy, sprawdziliśmy ich i uznaliśmy, że dobrze dbają o nasze sprawy. Dziś po pierwszej turze już wiemy, że to właśnie oni stanowią najliczniejszą grupę nowo wybranych radnych. Łukasz Zbroszczyk jest jednym z nich. Zna dobrze samorząd, zadania i sprawy gminy a także wiele problemów i bolączek jej mieszkańców.

  Głosowałam na Aktywny Samorzad w pierwszej turze, a w drugiej turze poprę Łukasza Zbroszczyka. Dokonało się już przesilenie w Radzie Miejskiej czas zatem zmienić też i włodarza. Decyzję moją opieram na własnym rozsądku, obserwacjach samorządowej rzeczywistości i faktach wynikających m.in. z I tury wyborów.

  Nie interesują mnie brudy i ciosy na ringu kampanii wyborczej – kampania to w swej naturze taki właśnie trochę spektakl i w dużej mierze też igrzyska które obfitują w ogrom emocji. Paradoksem jednak jest to, że kampania opiera się przede wszystkim na słowach, którym mamy wierzyć, a my żyjemy w czasach gdzie słowo nie ma absolutnie żadnej wartości, jest wykoślawione, zdeformowane, spreparowane, miesza prawdy, półprawdy, fejki i hejty. Jest dramatycznie niewiarygodne i często żałośnie parodiuje rzeczywistość. Wszystkiemu można dziś uwierzyć ale najmniej słowu. Więc oskarżenia w stronę obu kandydatów i walki słowne których celem jest podważenie zaufania do kandydatów są po prostu zbędne – wszyscy dziś jesteśmy odporni na słowo i nauczyliśmy się mu nie ufać. Zmyślone są dziś słowa zmyśleni często i ludzie. I nawet jeśli w słowach są jakieś prawdy to najczęściej nie odzwierciedlają rzeczywistości lecz tylko ją przyprawiają. Są jak pieprz w rosole innych rzeczywistości. I można tak dopieprzać, tyle że jaką mamy pewność, że karmiony tym wyborca nie zwróci całej treści w przeciwnym kierunku i to właśnie 4 listopada po niedzielnym obiedzie. Mamy dwóch samorządowców kąteckich w II turze. Obaj mają zalety i wady, osiągnięcia i porażki, dokonania godne uznania a także i te mniej chwalebne. Każdy z nich poprzez swoją samorządową aktywność reprezentuje pewien styl, za którym 4 listopada jako gmina opowiemy się lub go odrzucimy.
  Nie silmy się zatem na przekazywanie prawdy kampanijnym słowem, bo staliśmy się w tym śmieszni. To przecież nie Średniowiecze, gdy dawało się słowo i w dodatku, o zgrozo jeszcze w nie wierzyło, dziś mamy nowoczesne czasy w których “słowa ludzi niosą”, gdzie słowem kręcimy jak kostką rubika.

  Przestańmy zatem gadać i oddajmy raczej głos własnemu rozsądkowi. Koniec końców i tak wypowiemy się w milczeniu.
  Bez komentarza 😉

 2. Dużo prawdy jest w tym komentarzu. Jednak pragnę zwrócić uwagę, że wieloletnie doświadczenie jako sołtys czy radny nie może równać się z wieloletnim doświadczeniem jako burmistrz. Skala zadań do zrealizowania i ponoszonej odpowiedzialności jest nieporównywalna. Bacznie obserwuję kampanię, ale również działania kandydatów przed jej rozpoczęciem. Pan Zbroszczyk pięknymi słowami wypowiadanymi w komfortowych warunkach nie przekonał mnie, że potrafiłby być lepszym burmistrzem niż Kopeć, dlatego zagłosuję na obecnego włodarza. Wierzę w rzetelną ocenę i rozsądny wybór pozostałych mieszkańców, którzy nie pójdą ślepo za ogólnopolskim hasłem “zmiany zmiany zmiany”. Nie bądźmy modni tylko rozsądni. Pozdrawiam wszystkim serdecznie!