Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Podsumowanie 2 lat V kadencji Pana Burmistrza Antoniego Kopcia cz. I

1 grudnia 2016 minął półmetek V kadencji Pana Burmistrza Antoniego Kopcia. Myślę, że to dobry czas, by dokonać poważniejszych podsumowań. Nasza redakcja wysłała pytania do Pana Burmistrza, na które dość szybko otrzymaliśmy odpowiedź, za co bardzo dziękujemy. Z racji dużej ilości pytań podsumowanie podzielone zostało na III części - dziś pierwsza z nich:

1. Jaki jest realny termin budowy obwodnicy Kątów Wrocławskich – wstępne szacunki mówią o latach 2021 – 2022 ? Jakie działania podejmuje gmina w celu sfinalizowania tej inwestycji ? Czy Pańskim zdaniem gmina skutecznie lobbuje tę inwestycję ?

Odpowiedź UMiG: Termin  budowy obwodnicy Kątów Wrocławskich jest ściśle powiązany z budową drogi łączącej nowo wybudowany most w Brzegu Dolnym  z autostradą A4. Inwestycja ta jest inwestycją bardzo drogą i jej realizacja jest ściśle powiązana z pozyskaniem środków unijnych przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei.

Komentarz KW24: Z udzielonej odpowiedzi wynika, że działanie Gminy ogranicza się głównie do oczekiwania na pozyskanie środków przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Brak skutecznego lobbowania tak ważnej i strategicznej dla Kątów Wrocławskich inwestycji jest poważnym błędem. Brak wpisu inwestycji do wieloletniej prognozy inwestycyjnej na lata 2014 - 2020 niestety nie pozwala rozpocząć lub współfinansować prac projektowych. Przykładem na to, że da się taką inwestycję pozyskać może być Gmina Miękinia, gdzie od sierpnia tego roku ruszyła budowa obwodnicy, której zakończenie jest planowane na październik 2017 roku. Jak widać można ...

2. Jak wygląda sprawa remontu dworca kolejowego w Kątach Wrocławskich ? Pisał Pan że rozmowy są zaawansowane - czy znane są konkretne terminy ? Co z pozostałymi stacjami kolejowymi ? 

Odpowiedź UMiG:W sprawie dworca kolejowego w Kątach Wrocławskich nadal prowadzone są rozmowy z PKP S.A. Po zakończeniu negocjacji poinformujemy jakie będą podjęte działania.

Komentarz KW24: Odpowiedź bardzo lakoniczna z której tak naprawdę niewiele wynika - ja przypomnę, że rozmowy były na ukończeniu w trakcie trwania kampanii wyborczej - no ale jak widać wszystko musi nabrać mocy urzędowej. Druga sprawa to współpraca z PKP - myślę, że propozycja udziału gminy w tym przedsięwzięciu mogłaby przyspieszyć decyzję PKP, gdyż to raczej gminie powinno bardziej zależeć na wyremontowaniu obiektu, który obecnie "straszy".

3. Kiedy dojdzie do realizacji budowy zapowiadanego przystanku kolejowego w Mokronosie Górnym ?

Odpowiedź UMiG: Budowa przystanku kolejowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Mokronosie Górnym planowana jest w okresie 08.2017 - 11 2018. Data ta wynika z zatwierdzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wniosku jaki PKP PLK S.A złożyło w celu starania się o otrzymanie dofinansowania w ramach trybu pozakonkursowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020. Powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Urząd Marszalkowski.

Komentarz KW24: Jest to dobra informacja dla mieszkańców - inwestycja będzie na pewno dobrą alternatywą dla tradycyjnego ruchu samochodowego

4.     Jakie są możliwości instalacji sygnalizacji świetlnej przy Szkole Podstawowej nr 1 ?

Odpowiedź UMiG: W tej sprawie trwają rozmowy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu - właścicielem drogi wojewódzkiej nr. 346, który  sceptycznie na dzień dzisiejszy jest przekonany do tej inwestycji, której koszt szacują na ponad 100 tysięcy.

Komentarz KW24: Myślę, że województwo nie będzie zainteresowane finansowaniem tej inwestycji, gdyż droga nr 346 jest jedną z wielu, którymi zarządza. Jest jednak możliwość rozwiązania tej sytuacji poprzez sfinansowanie tej inwestycji przez gminę, gdzie przy ponad 100 milionowym budżecie 100 tysięcy nie jest wydatkiem, który znacznie by ów budżet zubożył. Bezpieczeństwo dzieci jest wartością bezcenną i nadrzędną, dlatego tłumaczenia tego typu uważam za bezzasadne.

5. Zatrzymajmy się na chwilę przy sprawie kopalni odkrywkowej w Stoszycach. Z posiadanych informacji wynika, że pierwotnie inwestor negocjował z mieszkańcami kwoty za sprzedaż działek. W pewnym momencie zobowiązania wykupu gruntów przejęła na siebie gmina uruchamiając procedurę wywłaszczenia za pomocą specustawy. Odszkodowania z tego tytułu były dużo niższe niż cena proponowana przez inwestora. Prosiłbym o odniesienie się do tej sytuacji.

Odpowiedź UMiG: Ustalenia dotyczące wykupu działek pod kopalnie odbywały się między właścicielami działek oraz przyszłym właścicielem kopalni - bez udziału Gminy. Gmina Kąty Wrocławskie była inwestorem drogi prowadzącej od Kątów Wrocławskich do Stoszyc, realizowanej na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Wartość odszkodowania jest określana w decyzji odszkodowawczej Starosty Powiatu Wrocławskiego na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę działającego na zlecenie Starosty. Rzeczoznawca ma obowiązek sporządzić wycenę każdej nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Komentarz KW24: Z uzyskanych informacji wynika, że droga została tak czy inaczej wykonana przez inwestora - właściciela kopalni. Po jej wykonaniu (co już mam miejsce) oraz odbiorach technicznych droga zostanie przekazana jako własność gminie Kąty Wrocławskie.  Zadaniem gminy było tylko i wyłącznie przekazanie wytycznych do projektu, który to projekt również stworzył inwestor - czyli właściciel kopalni. Nie znalazłem ani jednego punktu w budżecie gminy, w którym mowa by była o drodze Kąty Wrocławskie - Stoszyce. Zwrócę się ponownie do Gminy o sprostowanie tego tematu, którym najbardziej zainteresowani są mieszkańcy Stoszyc.

6. W jaki sposób planowany jest transport materiału wydobytego z kopalni w Stoszycach ? Czy będzie się on odbywał do stacji kolejowej czy też poprzez drogi publiczne ? Czy nie ucierpią w związku z tym drogi choćby przy ulicy 1 Maja w Kątach Wrocławskich oraz Spółdzielcza, na której i tak już są widoczne pierwsze pęknięcia po zaledwie 5 latach od jej oddania do eksploatacji ?

Odpowiedź UMiG: Transport kruszywa będzie odbywał się po drogach publicznych i drogą kolejową. Przewożący kruszywo muszą przestrzegać obowiązujących znaków.

Komentarz KW24:  Po uzyskaniu informacji od Urzędu mamy zapewnienie że wywóz będzie odbywał się drogami publicznymi i poprzez stację załadunkową na trenie PKP i później koleją. Jednak wszystkie działające kopalnie funkcjonują na zasadzie sprzedaży piasku lokalnym odbiorcom którzy odbierają osobiście swoimi wywrotkami piasek z kopalni i zależy im na najkrótszej drodze dostawy do miejsca wyładunku.Dlatego prawdziwym będzie stwierdzenie ze transport pójdzie ulicą 1 Maja i Spółdzielcza przez Kąty Wrocławskie co dodatkowo obciąży już zakorkowany rejon ul. 1 maja przy poczcie i przy przejeździe kolejowym. Co z mieszkańcami osiedla przy ul. Okrzei? Czy ich droga oraz ul. Spółdzielcza mogą przenieść takie obciążenie?Jest to droga gminna i czy nie szkoda było inwestować przeszło 6mln zł jeżeli ma zostać ona zniszczona przez przejazd ciężarówek? Czy może wg zapowiedzi mieszkańcy poprzez petycje i wnioski doprowadzą do ograniczenia ruchu do 3,5t na pewnej części ulicy Spółdzielczej? Nie ma dobrego rozwiązania w sytuacji kiedy strefa zabudowy mieszkaniowej sąsiaduje z terenami aktywności przemysłowej co ma miejsce w tym rejonie. Czy taka polityka planistyczna i urbanizacja miasta Kąty Wrocławskie jest zasadna? Urząd burmistrza sprawuje jedna osoba od 20lat i to ona wytycza i kreuje wizję rozwoju miasta i gminy Kąty Wrocławskie.

 

Share Button

12 Odpowiedzi

 1. Takie pytanko, bo mnie to ciekawi. Podpisuje Pan Komentarz KW24. Natomiast w tekście używa Pan zwrotów osobistych jak np: uważam za bezzasadne itp. Czy to jest zdanie całej redakcji KW24 czy tylko Pana. Pytanie całkiem szczere, bo śledzę sobie ten portal i odnoszę wrażenie, że wszystko co Pan pisze to tylko i wyłącznie Pana opinia. ????

  • Odpowiem za Krystiana – to opinia redakcji. Możliwe, że forma faktycznie trochę niefortunna, ale w końcu to dziennikarstwo obywatelskie, niesponsorowane i utrzymywane ze środków własnych. Myślę, że najważniejsze wnioski mieszkańcy wyciągną sami!

 2. Szanowni Państwo
  Prezentowane opinie nie są tylko i wyłącznie moimi lecz są konsultowane w Redakcji z kilkoma osobami. Celowo napisałem prośbę o opinię z Państwa strony, gdyż z tymi poglądami rzecz jasna zgadzać się nie trzeba. Prezentuję je celowo, aby spowodować dyskusję, propozycję rozwiązań problemów, które dotykają nas wszystkich. W kolejnych częściach pojawią się kolejne pytania oraz odpowiedzi na nie. Tak czy inaczej odpowiedzialność za treść ponoszę ja i generalnie podpisuję się pod opiniami w artykułach.

  Krystian Korzeniowski

 3. Panie Krystianie chciałbym nawiązać do pytania Mieszkańca. Nigdzie na stronie nie mogę znaleźć zakładki „o nas”, „redakcja” czy innego miejsca, gdzie moglibyśmy zapoznać się z przedstawicielami redakcji. Kim jesteście, jakie macie wykształcenie, zainteresowania, kilka słów o sobie czy propozycje poprawy aktualnie komentowanej sytuacji w gminie. Brakuje mi takiego działu w serwisie. Dobrze by było dodać adres IP do każdego komentarza. Myślę, że mogłoby to przyczynić się do poprawy jakości dyskusji oraz nadać więcej wiarygodności serwisowi.

  Na sześć pierwszych stron z aktualnościami ponad dwadzieścia komentarzy zostało opublikowane przez Pana, a jeden przez Pana redakcyjną koleżankę – Panią Annę, która dołączyła do redakcji 23.10.2015r., posiada osiem wpisów. Pisał Pan wtedy, że przestaje być „sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem” http://www.katywroclawskie24.pl/aktualnosci/dobry-wieczor/

  Druga redakcyjna koleżanka, która dołączyła do redakcji miesiąc później, ma dwanaście wpisów dotyczących książek. Niestety ze względu na to, że strona nie posiada działu typu „o nas” nie udało mi się nikogo więcej znaleźć. Z tego co widzę to na każdą stronę wchodzą 4 wiadomości. Pan ma tych stron 61 co daje nam 244 wpisów… Przydałoby się zatrudnić nowych redaktorów i poszerzyć pluralizm opinii tutaj prezentowanych.

  Nie chcę narzekać ale w obecnej sytuacji portal zaczyna coraz bardziej przypominać właśnie TVN24. Dominuje krytyka, stronniczość, pojawia się manipulacja (jak ta w tej notatce, gdzie zadaje Pan pytania, a potem jest Pana komentarz, z którym pytany nie jest w stanie polemizować) i niestety prawdopodobnie kłamstwo (choć wolę myśleć, że to zwykłe niedopatrzenie).

  Powraca temat obwodnicy i zarzuca Pan brak lobbingu na jej rzecz. W komentarzu do wpisu radnego powiatowego Pana Piotra Chmurzyńskiego pracownik urzędu tłumaczy sytuację z obwodnicą, a na końcu dodaje, że „zabiegamy i lobbujemy za jej budową” http://www.katywroclawskie24.pl/radni/piotr-chmurzynski/co-dalej-z-obwodnica-katow-wroclawskich/

  W kwestii polemiki. Pisze Pan o obwodnicy w gminie Miękinia. Czy coś więcej wiemy na temat tej inwestycji? Kto był inwestorem, czy realizacja inwestycji zależała także od jakiegoś innego projektu zawieszonego w czasie, który czekał na sfinansowanie i realizację przez instytucje rządowe? Pojawia się szereg zmiennych, które mają wpływ na realizację inwestycji tego typu. Oczywiście urząd mógłby podjąć decyzje i ją realizować w jakimś ograniczonym zakresie albo wpisać ją do prognozy finansowej jednak co w sytuacji, w której władze centralne zmienią koncepcje? Droga kończąca się w polu to słaba opcja. Zamrożenie środków finansowych w budżecie gminy w oczekiwaniu na realizację rządowej inwestycji moim zdaniem nie jest najlepszym rozwiązaniem… Jeżeli chodzi o skuteczny lobbing za obwodnicą lub instalacją oświetlenia to jednym z rozwiązań są inicjatywy obywatelskie (zbieranie podpisów, pisanie listów, rozmowy z radnymi itp. z zainteresowaniem mediów regionalnych włącznie), które mogą wpłynąć na zmianę decyzji władz centralnych. Istnieje pytanie czy instalacja sygnalizacji świetlnej w tym miejscu jest zasadna? Czy nie przyczyni się to do jeszcze większych korków bez poprawy bezpieczeństwa? Ja tego nie wiem.

  Dobrze, że istnieje ten serwis, zajmuje się lokalnymi sprawami i patrzy władzy na ręce. Razi mnie stronniczość i retoryka TVNu, która zmusza do patrzenia na ręce tych, którzy mają patrzeć na ręce władzy… Chyba, że moje oczekiwania względem serwisu są zbyt wygórowane.

  • Szanowny Panie z Sąsiadowic ,
   choć w pewnych kwestiach zgodzę się z Panem ( obwodnica ) to jednak pozwolę sobie na mały komentarz. Nie trudno się domyśleć , że jest Pan zwolennikiem tzw narodowych mediów , czyli tych co piszą i mówią tylko o sukcesach ( na porażki brakuje szpalt i czasu antenowego). Takim narodowym ( gminnym ) medium jest Biuletyn wydawany przez lokalną władzę. Tam się pisze tylko o sukcesach . Natomiast porażki są skrzętnie ukrywane . I po to służą takie media jak TVN czy KW24 , aby te porażki dla równowagi pokazać . I dla mnie nie ma znaczenia ilu redaktorów i z jakim wykształceniem pracuje ( pisze ) na rzecz KW24 . Ważne jest to o czym piszą i czy piszą prawdę . Żadna władza nie lubi krytyki , bo wydaje jej się , że jest nieomylna , wszechwiedząca i ma monopol na wszystko. To błędne myślenie i wcześniej czy później skończy się porażką . I choć faktycznie niektóre komentarze na KW24 są stronnicze ( każdy ma prawo mieć swoje zdanie ) tym nie mniej jednak proszę nie “lustrować” Pana Krystiana czy pozostałych redaktorów bo , robią to zapewne społecznie i chwała im za to , że podejmują próbę pokazania “drugiej strony medalu”. Mam nadzieję , że nie będzie Pan lobbował na rzecz likwidacji ( ograniczenia ) działalności tak niewielkich aczkolwiek poczytnych lokalnych mediów. A jeżeli chciałby Pan napisać coś pozytywnego o lokalnej władzy to sądzę , że Pan Krystian nie będzie tego cenzurował i z chęcią dobrymi wieściami podzieli się z lokalnym społeczeństwem na łamach serwisu. Pozdrawiam .

   • Widzę, że zostałem źle odebrany ale po kolei. Bardzo dobrze, że serwis KW24 pokazuje porażki władzy, zwraca uwagę na lokalne problemy (choćby śmieci) i jest miejscem do dyskusji. Bezsprzecznie przyczynia się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i dzięki za to! Nie widzę powodów dla których miałbym pisać cokolwiek pozytywnego o lokalnej władzy. Bez przesady, sam też narzekam. Nie chcę lobować za ograniczeniem działalności tego serwisu, a jak już mam za czymś lobbować to za większą rzetelnością, obiektywizmem i pluralizmem.

    Dla mnie istotne jednak jest to ilu jest redaktorów i jakie mają wykształcenie. Determinuje to ich poziom znajomości zagadnień, którymi się zajmują. To przecież media kreują opinię tych czytelników, którzy się na tym znają mniej albo wcale. Każdy może powiedzieć, że wszystko jest źle jednak jeżeli chodzi już o propozycje rozwiązań to ciężko znaleźć mądrego. Opozycja totalna?

    Władzę trzeba krytykować, w końcu sama daje nam do tego powody 😉 Przekonany jednak jestem, że wiele więcej może wnieść konstruktywna krytyka ze społeczeństwa obywatelskiego niż hejt dla hejtu. Skrajna stronniczość skłania do refleksji na temat motywów głównego redaktora. Budzi także wątpliwość co do wiarygodności serwisu. Chyba, że naprawdę zbyt wiele oczekuję od środowiska lokalnego skoro przykład idzie z samej góry (vide TVN24 i „cała prawda, całą dobę”).

    Pozdrawiam

    • A czy to ważne ilu jest i jakie mają wykształcenie ? Normalnie powiało manią wielkości. Fujjjjj nie jest to ładne zachowanie .

 4. Trolling is rolling 🙂 Oj nadepnąłeś lokalnej władzy na odcisk. A dziadka w Wermachcie Krystian nie miałeś? 😀

 5. Hahaha 🙂 dobre dobre .

 6. Widzę, że zostałem źle odebrany ale po kolei. Bardzo dobrze, że serwis KW24 pokazuje porażki władzy, zwraca uwagę na lokalne problemy (choćby śmieci) i jest miejscem do dyskusji. Bezsprzecznie przyczynia się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i dzięki za to! Nie widzę powodów dla których miałbym pisać cokolwiek pozytywnego o lokalnej władzy. Bez przesady, sam też narzekam. Nie chcę lobować za ograniczeniem działalności tego serwisu, a jak już mam za czymś lobbować to za większą rzetelnością, obiektywizmem i pluralizmem.

  Dla mnie istotne jednak jest to ilu jest redaktorów i jakie mają wykształcenie. Determinuje to ich poziom znajomości zagadnień, którymi się zajmują. To przecież media kreują opinię tych czytelników, którzy się na tym znają mniej albo wcale. Każdy może powiedzieć, że wszystko jest źle jednak jeżeli chodzi już o propozycje rozwiązań to ciężko znaleźć mądrego. Opozycja totalna?

  Władzę trzeba krytykować, w końcu sama daje nam do tego powody 😉 Przekonany jednak jestem, że wiele więcej może wnieść konstruktywna krytyka ze społeczeństwa obywatelskiego niż hejt dla hejtu. Skrajna stronniczość skłania do refleksji na temat motywów głównego redaktora. Budzi także wątpliwość co do wiarygodności serwisu. Chyba, że naprawdę zbyt wiele oczekuję od środowiska lokalnego skoro przykład idzie z samej góry (vide TVN24 i „cała prawda, całą dobę”).

  Pozdrawiam

  • Widzę , że Sąsiadowice nie odpuszczają . Tylko nie bardzo rozumię dlaczego czepia się Pan redakcji i jej wykształcenia. Jakie to ma znaczenie ?. Co Pan chce udowodnić ?. Jaki ma to związek z hejtem ? . Dla mnie trafna krytyka nie jest hejtem , jest najzwyklejszym i obiektywnym spojrzeniem na sprawę z innej strony. Czy słyszał Pan kiedyś aby rządzący ( bez względu na poziom władzy ) mówili o swoich porażkach czy błędach ?. Z Pana wypowiedzi ewidentnie widać , że czepia się Pan tych co krytykują ( TVN ) , bo jest Pan zwolennikiem władzy ( TVP ) . Czy kiedykolwiek TVP powiedziała o błędach i porażkach obecnie rządzących ?. Same superlatywy i same sukcesy , bo jakże ma być inaczej skoro ta TVP jest w rękach rządzących. Dlatego musi być ktoś kto obiektywnie patrzy na ręce rządzących i informuje społeczeństwo o skrzętnie ukrywanych porażkach . Tak też odbieram KW24 . I nie rozumię dlaczego nazywa Pan to “hejterskim blogiem Pana Krystiana”. Czyżby “nadepnął Pana na odcisk” ?. A może jest Pan uczestnikiem lokalnej władzy ?. Jeżeli tak to rozumię Pana “hejtowanie na hejt”. Również pozdrawiam.

 7. Panie Marku, czytam swój teks jeszcze raz i zachodzę w głowę, którego fragmentu Pan nie zrozumiał. Poprzez uczynienie z tego serwisu hejterskiego bloga Pana Krystiana strona staje się tendencyjna i mało wiarygodna. Zakładam, że nie jest to intencją redakcji, nie mogło być główną ideą dla jakiej powstał ten portal.