Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

Świetlica w Pełcznicy w projekcie wieloletniego planu finansowego

     Nasi uważni Czytelnicy przeglądając projekt uchwały z dnia 25 lutego 2016 roku w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej gminy Kąty Wrocławskie zauważyli, że znalazła się tam pozycja "Budowa świetlicy wiejskiej w Pełcznicy - poprawa infrastruktury społecznej na kwotę ... 1.750.000 złotych. Jest to o tyle ciekawe, że przed opublikowaniem artykułu podsumowującego pierwszy rok V kadencji zadaliśmy pytanie o zasadność takiej inwestycji. Przypomnijmy co odpowiedział wówczas Pan Burmistrz :

      Rada Miejska w poprzedniej kadencji realizując postulaty mieszkańców przyjęła do realizacji  zadanie remontu świetlicy w Pełcznicy, który miał polegać na osuszeniu budynku. Jednak ze względu na duże koszty remontu, który mógłby nie przynieść pożądanych rezultatów  odstąpiono od remontu i podjęto decyzję o budowie nowej świetlicy w miejscu wcześniej na ten cel uchwalony w planie zagospodarowania przestrzennego  Uchwała nr XLVII/494/14 z 28 sierpnia 2014 r.
Został zlecony do wykonania projekt budowlany , który został poddany konsultacjom społecznym. Na podstawie sporządzonego kosztorysu inwestorskiego została określona kwota realizacji inwestycji w wysokości 1.750.000 zł. Nie została podjęta jeszcze decyzja czy zadanie będzie realizowane. Na pewno nie przewidujemy realizacji za tak wysoką kwotę.

     Dlaczego w takim razie inwestycja ta została ujęta w wieloletniej prognozie finansowej ? Żeby była jasność - nie mamy nic przeciwko budowie świetlicy w Pełcznicy, ale proszę Państwa - nie za taką kwotę !!!! Czy pan Burmistrz ma w planach postawienie repliki bazyliki licheńskiej ? Jak można informować społeczeństwo o tym, że inwestycji za tak wysoką kwotę nie będzie po czym bez mrugnięcia powieką umieszcza ją w WPF ?  Dlaczego społeczeństwo jest wprowadzane w błąd - pisze Pan jedno, robi dokładnie na odwrót ?

     Z rozmów z radnymi wynika, że ta inwestycja została pierwotnie zablokowana i zgodnie z wytycznymi Komisji Budżetu i Rozwoju powinna zostać opracowana nowa koncepcja budowy świetlicy w innym miejscu, zaś projekt na tyle zoptymalizowany, aby koszty zostały znacznie zmniejszone. Nasza Redakcja wystosowała w tej sprawie maila do Pana Burmistrza  - czekamy na odpowiedź w tej coraz bardziej bulwersującej sprawie.

    Apelujemy też do Radnych, aby zagłosowali zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - pamiętajcie Państwo, że sprawujecie funkcję kontrolną nad uchwałami przygotowywanymi przez Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Głosowanie nad wspomnianą uchwałą odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej 25 lutego 2016 roku.

Aktualizacja 24.02.2016 - otrzymaliśmy odpowiedź od Pana Burmistrza, którą zamieszczamy poniżej:

Szanowny Panie  

WPF uchwala rada miejska. Pozycja o której Pan wspomina nie znalazła się przypadkowo ona tam była Wolą radnych RM decyzja co dalej została odsunięta do czasu poznania stanu technicznego obecnej swietlicy(zostanie zlecona ekspertyza) Po poznaniu jej wyników podjęte zostaną dalsze decyzje Na pewno nie ma pozycji budowy świetlicy w Pełcznicy w tym roku 

Ocenę tej sytuacji pozostawiam naszym Czytelnikom

Share Button

5 Odpowiedzi

 1. A co jak szaleć to szaleć. Co tam drewniane baraczki , co tam murowane stodółki . Jak świetlica to czemu nie pałac !!!!. W końcu ktoś zainwestował w Pełcznicy i czymś trzeba przyciągnąć chętnych. Zaczyna się od świetlicy za 1.75 mln !!!!!! , tylko patrzeć jak rzuci się tam kasę na drogi gminno-prywatne . Później na infrastrukturę pozostałą w tym wodę i ścieki.
  I tak jak Pan Panie Redaktorze ciekaw jestem co na to Radni ?. Czyżby nie analizowali WPF i ślepo podnosili rękę do góry. Nie , nie wierzę , że nie ma wśród nich takich co zbojkotują to jawne marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

 2. Przestańcie sobie kpić z Bazyliki Licheńskiej! Krystian manipulujesz opinią publiczną Czy do Ciebie nie dociera że burmistrz nie zamierza budować tam świetlicy za takie pieniądze W przeciwieństwie do Ciebie i tego rozeznanego wiem co to jest WPF i na podstawie WPFu nic się jeszcze nie buduje Coś mi się wydaje że zamiast ludzi rzetelnie informować o naszych sprawach to uprawiacie na tej stronie tendencyjną politykę To się nie opłaca, ludzie nie są głupi -skończycie jak Nasze Kąty..

  • No , no Panie Redaktorze nie wiedziałem , że ma Pan “kumpli” we władzach . Tak arogancki i źle życzący portalowi wpis nie pozostawia złudzeń kto go zrobił . Żadna władza nie znosi mediów. Szanowny Pan Tomek nie rozumie roli i sensu istnienia mediów , nawet takich jak ten portal. Są potrzebne i muszą patrzeć na ręce lokalnej władzy , bo ta robiłaby co chciała i wydawała pieniądze podatników nie według potrzeb tylko według wpływów i partykularnych interesów. A jeżeli chodzi o WPF to myli się Pan , jak jest kasa na coś przewidziana to wcześniej czy później będzie wydana. O tym świadczy chociażby odpowiedź Pana Burmistrza. Nie rozumię tylko Panie Tomku co ma wspólnego świetlica w Pełcznicy z Bazyliką Licheńską. Czyżby plan nowo budowanej świetlica był w jej stylu ?. Za taką kasę to się nie dziwię.

 3. Drogi Tomku,
  kpić z Bazyliki Licheńskiej może każdy, kto tylko ma ochotę, bo to nie jest świętość i nie obraża uczuć religijnych.
  Pan Krystian nie manipuluje opinią publiczną, tylko informuje ludzi o tym co się w naszej gminie dzieje. A czy burmistrz zamierza budować świetlicę w Pełcznicy “za takie pieniądze” no chyba nikt nie wie, tylko on sam. W WPFie jest, to można wybudować za 2-3 lata jak wszyscy zapomną. To że nie buduje się w tym roku, to nie znaczy, że się w ogóle nie wybuduje.
  Ja uważam, że ludzie są rzetelnie informowani. A “polityka uprawiana na tej stronie” wcale nie jest tendencyjna, Uważam nawet, że zbyt mało mówi się o tym co się dzieje w Urzędzie np. jak niektórzy urzędnicy traktują interesantów, szczególnie ci, którzy mają poparcie burmistrza. Oni nawet innych urzędników nie szanują, chamstwo i arogancja w naszym urzędzie to niestety codzienność. I nie strasz ludzi, że “skończycie jak Nasze Kąty..” do tego nie dojdzie, a jeśli nawet, to są jeszcze media ogólnopolskie i tam można zgłosić problem.
  Władzy zawsze trzeba patrzeć na ręce.

  • PS
   Abyśmy się dobrze zrozumieli: Przedstawienie Bazyliki Licheńskiej jako symbolu bogactwa nie obraża uczuć religijnych, a nie jako miejsca kultu religijnego – bo to mogłoby obrazić uczucia religijne. Ale takiego wpisu nigdzie nie widzę i to nie jest temat przewodni.
   Chodzi o WPF czyli wieloletni Plan Finansowy, który uchwala Rada Miejska, jak przypomniał Pan Burmistrz cyt: “Pozycja o której Pan wspomina, nie znalazła się przypadkowo ona tam była Wolą radnych RM”.
   Jeszcze raz dziękuję Redakcji za to, że jest czujna i pokazuje nam co się dzieje z naszymi pieniędzmi.