Jeśli zauważyłeś coś interesującego zgłoś do nas na: news@katywroclawskie24.pl

W Kątach Wrocławskich żyje się najlepiej ?

Po raz kolejny podejmujemy temat związany z artykułami, które pojawiły się w Biuletynie Informacyjnym. Nie jest zaskoczeniem, że na pierwszej stronie pojawiła się informacja o tym, że nasza gmina w rankingu ogólnopolskiego tygodnika „Wprost” zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Gdzie żyje się najlepiej” oraz drugie jako „Gmina przyjazna biznesowi”. Jak została przyjęta ta informacja ? Część z nas zapewne uśmiechnęła się pod nosem, widząc kolejny ranking, w którym nie mamy sobie równych – jest też duża część społeczeństwa, która jest zwyczajnie oburzona. Czy te reakcje są bezzasadne ? Niekoniecznie. Co tak naprawdę wnoszą owe rankingi ? Czy w związku z tym mieszkańcom żyje się lepiej ? Jak napisał Pan Burmistrz Antoni Kopeć „Natura ludzka jest tak skonstruowana, że bardzo szybko zapominamy co nam dokuczało przed laty, a skupiamy się na tym czego brakuje nam obecnie”. To chyba raczej normalne, że świat nie stoi w miejscu, a rozwój jest wpisany w istotę człowieczeństwa. To nie jest tak, że tylko Gmina Kąty Wrocławskie się rozwija, inne gminy również nie osiadają na laurach, lecz starają się zaspokoić potrzeby swoich mieszkańców. Proszę nie patrzeć tylko na to co zostało zrobione, a raczej skupić na tym co jest do zrobienia, gdyż w tej materii są ogromne braki. Proponuję przejechać się choćby po południowej stronie naszej gminy, wówczas usłyszałby Pan opinie mieszkańców o tym, co sądzą na temat owego rankingu, jak i kilku poprzednich.  Nie jestem pewien, czy gdyby to właśnie mieszkańcy wypełniali ankiety nadal bylibyśmy liderem. Dane statystyczne mają to do siebie, że można nimi modelować tak, aby wynik był zadowalający dla danego podmiotu – nie jest to nic innego jak przykład tzw. komunikacji perswazyjnej.   Bardzo trafnie zjawisko to  opisuje portal Wikipedia, pozwolę sobie zacytować fragment: „Odpowiednie podanie danych statystycznych jest częstym przykładem manipulacji.Zdanie "W kraju X produkcja traktorów wzrosła o 100%" może oznaczać zarówno fakt wzrostu produkcji z 500 do 1000 traktorów, jak i z 5 do 10”.

Ponadto , mamy wątpliwości czy podane do rankingu dane są wiarygodne . Wygląda na to , że Gmina dostała punkty za tzw. Budżet Obywatelski . A jak wszyscy wiemy ten temat był dopiero podnoszony w niedawno zakończonych wyborach samorządowych i to nie przez Pana Burmistrza , tylko przez  jednego z kontrkandydatów . Zatem czy faktycznie mamy w gminie Budżet Obywatelski ?. Jeżeli Pan Burmistrz uważa , że fundusz osiedlowy czy sołecki jest budżetem obywatelskim to raczej jest to niestosowny żart , lub manipulowanie faktami .

Jeśli chodzi o status „Gminy przyjaznej biznesowi” poprosiłem o komentarz Prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich Pana Sławomira Hryniewicza , który skwitował to krótko „Jeżeli podane przez Wprost kryteria liczbowe decydują o mianie „Gmina Przyjazna Biznesowi” to są to żarty , albo ten ranking jest dla zabawy. Nas nikt nie pytał o zdanie”.

 Potencjalny inwestor nie zwraca uwagi na rankingi, dla niego ważne jest, aby miał zapewnione warunki, dzięki którym będzie mógł się rozwijać. Ościenna gmina Kobierzyce nie została sklasyfikowana na wysokim miejscu, jednak o dziwo ciągle pojawiają się inwestorzy i gołym okiem widać rozwój . Podpieranie się rankingami, które tak naprawdę nie poprawiają jakości naszego życia , jest tylko potocznie zwanym „mydleniem oczu” aby zakryć szarą rzeczywistość.

Proszę zatem się nie dziwić lokalnej prasie i portalom, że nie poświęciły temu wydarzeniu „odpowiedniej oprawy” –  takowa została zapewniona w „Biuletynie Informacyjnym”.

Zastanawiam się nad hasłem przewodnim Kąteckiego Biuletynu Informacyjnego. Stacja TVN24 w swoim nagłówku umieszcza hasło „Cała prawda całą dobę” – myślę że Biuletyn Informacyjny powinien pójść tym tropem – moja propozycja to „W glorii i chwale całą dobę”.

 Krystian Korzeniowski

Share Button

9 Odpowiedzi

 1. Jak była kasa od gminy na wyjazdy ,, biznesowe” np. do Karpacza to gmina była przyjazna biznesowi- były zachwyty och i ach Te szkolenia w zamkniętym gronie.. pan wie o czym mówię O wspieraniu tych co chcieli założyć swój biznes to lepiej nie pisać to biuro to była fikcja Gdy gmina zakręciła kurek z kasą i no to teraz są be..

 2. Mnie osobiście nie żyje się tak wspaniale. W rankingu uwzględniono tylko kilka parametrów np. liczba miejsc w przedszkolach, liczba uczniów w jednej klasie i liczba ludności na jedną przychodnię lekarską. Ale nie porównywano wysokości opłat za śmieci, wodę i ścieki. Moi znajomi z sąsiednich gmin płacą mniej. Na jakość życia wpływa też środowisko, otoczenie. W naszej gminie wcale nie jest tak wspaniale. Brak zagospodarowanych miejsc do wypoczynku, a przede wszystkim ten hałas – brak ekranów przy autostradzie. Młodzi ludzie coraz rzadziej kupują mieszkania w Kątach. Jeszcze tylko Smolec pozostał. Tam jest i spokój i dużo miejsc w szkołach i przedszkolach.

 3. Widać , że sami sfrustrowani zabierają głos. To fakt , ta południowa strona jest zapomniana i jeżeli należy do gminy Kąty Wrocławskie nazwanej “najlepszą” to jest to gruba przesada . Lepiej Panie Burmistrzu wypełniać ankiety i starać się o pieniądze z Unii ( skoro brakuje dla nas własnych ) niż wypełniać ankiety o jakieś tam nagrody. Widzi Pan jaka wrzawa się podniosła. I gazeta Nasze Kąty i Facebook i tutaj , wszyscy są oburzeni. A te nagrody mi nie pomogą swobodnie dojechać do Wrocławia , korzystać z rekreacji czy kultury , która łącznie z naszą świetlicą jest trudno dostępna. Gdyby nie garstka zapalonych społeczników to zupełnie nic by się u nas nie działo “wróble by zakręcały , a psy o budy się zabijały jak samochód przejedzie” , a na dodatek by nas zasypali jak te glinianki. I to ma być najlepsza gmina ?.

 4. Sfrustrowani zabierają głos? Raczej wkur…wieni! Już dość tego wmawiania nam jak to jest wspaniale w kraju, w gminie! Wszędzie tylko kolesiostwo i nepotyzm. Kto niby ma wypełniać wnioski do Unii? Kto potrafi to robić w Gminie? Kto tam pracuje? Znajomi, rodzina dalsza i bliższa Burmistrza i jego współpracowników. Czy ktoś widział konkurs na jakieś stanowisko w Gminie? A przecież ciągle kogoś przyjmują. Kogo obchodzi, że nie możesz pan dojechać do Wrocławia. Ważne, że oni mają pracę i samochody, oni nie mają problemu z dojazdem gdziekolwiek.

  • Wkur…ony ,ale do kogo pretensje. Sami po raz kolejny wybraliśmy tych ludzi. Widzę ,ze nazywasz rzeczy po imieniu i bardzo dobrze. Myślę ,że Pan Burmistrz czyta te komentarze i dostrzega problemy ludzi I myślę ,że coraz więcej mieszkańców naszej gminy jest świadomych ,że wcale tak pięknie się tu nie żyje. Może,ktoś zabierze głos w sprawie WKUR…..GO, bo wydaje mi się ,że człowiek ten poruszył ważny temat

   • To prawda , Wkur…. ony “wali” w sedno sprawy. Tak dzieje się u nas od lat. A wiecie dlaczego ? , bo grupa trzymająca władzę ma “dobrą strukturę organizacyjną” i nie pozwoliła się z siodełka wysadzić. Poza tym brak jest odważnego w Radzie kto by zadał pytanie dlaczego nie robi się konkursów na stanowiskach kierowniczych po kilku latach pracy . Wydaje mi się , że jest to obligatoryjne , ale kto podskoczy naszym włodarzom. Robią co chcą . I co gorsze wszyscy o tym wiedzą i mówią , a jednak dalej wybrano tych samych. Czy ktoś może mi powiedzieć jak to możliwe ?. Czyżby takich jak Wkur….. ony było mniej niż tych co korzystają z przywilejów znajomości z miłości wie nam panującym ?. Coś mi tutaj nie gra.

 5. Zastanawia mnie to, na jakiej konkretnie podstawie ustalono fakt, że w naszej gminie żyje się najlepiej. Jako mieszkanka Kątów nie jestem wcale zachwycona życiem tutaj. Park Krajobrazowy, który powinien zachęcać mieszkańców do spacerów – odpycha. Ścieżki, którymi za dziecka biegaliśmy – cały zarośnięty, sięga do bioder, nie da się przejść. A na wejściu do Parku wielka tablica zachęcająca do biegania. Wszędzie brud i chwasty.
  Burmistrz chwali się nowo utworzonym torem rolkowym. Jednak na takie miasteczko, owych torów powinno być co najmniej 5. Na jedno osiedle powinien być chociaż jeden tor. Niestety młodzi mieszkańcy centrum miasta muszą zaspokoić się parkingiem przy GOKISie do jazdy na rolkach. Więc nie ma się tu czym chwalić. Sam rynek niczym nie przyciąga, nie ma gdzie odpocząć, pomimo kilku ławek. Część rynku jest niestety mocno zabrudzona ptasimi odchodami.
  Brakuje tu większego sklepu, takiego jak choćby LIDL. Jedna Biedronka jest niewystarczalna na takie miasteczko. A DINO, które jest w planach, może nie być zbyt dobrą inwestycją. Według niektórych, może wydawać się, że jeśli powstanie kolejny duży sklep, poupadają małe prywatne sklepiki, ale to tylko pomyłka. Niestety, KTOŚ cały czas blokuje możliwości rozwoju pod względem powstawania nowych sklepów. A głupotą jest to, że większość mieszkańców Kątów jeździ często do Wrocławia na zakupy do LIDLA. Lepiej chyba mieć taki sklep na miejscu.
  Porównując także Kąty oraz Smolec pod względem budynków mieszkalnych Kąty chowają się daleko w tyle. Od około 7 lat nie powstały żądne nowe budynki mieszkalne dla ludzi, które chciałyby zamieszkać we własnym m2. Powstają budynki szeregowe bądź bliźniacze, dla ludzi o większych dochodach, lub wrocławian, który sprowadzają się do Kątów. Brakuje budynków z mieszkaniami socjalnymi. W porównaniu ze Smolcem, gdzie tam powstaje budynek wielorodzinny jeden za drugim. Jako mieszkanka Kątów, coraz bardziej zastanawiam się nad przeprowadzeniem do Smolca.
  Kończąc temat, zastanawiam się nadal… kto zadecydował o tym, że w Kątach żyje się najlepiej?

  • Do ANNY- bardzo mądre spostrzeżenia,precyzyjnie trafiłaś w problemy. Zapraszam do polemiki na inne tematy bo z tego co napisałaś to widać,to wiesz o co w tym wszystkim chodzi. Tylko zdajemy sobie sprawę,że nie można nikogo osądzać w demokratycznym kraju bez dowodów bo grozi to procesem. Ale my ANNO się nie damy bo my to rozumiemy CO ZNACZY MOWA w angielskim HYDE PARKU gdzie można mówić wszystko bez obrażania KRÓLOWEJ…

 6. Jak przeczytałem wiadomość o rankingu myślałem że to jakaś pomyłka. Mieszkam w Kątach jakieś 10 lat i odnoszę wrażenie że nic się nie zmienia. Poza oczywiście hałasem. Czy wy wszyscy Państwo nie odnosicie takiego wrażenia że Kąty Wrocławskie stały się głównym szlakiem samochodów ciężarowych. A władza nasza szanowna jak zwykle nic się nie da zrobić.